נורות חסכוניות (CFL) וקרינת UV

קרינה אולטרה סגולה (UV) היא קרינה אלקטרומגנטית בעלת אורך גל קצר מזה של אור נראה, כשמדובר על הסכנות הבריאותיות בחשיפה לשמש, הסיבה היא קרינת הUV.

ספקטרום אלקטרומגנטי מקור: wikimedia commons


במחקרים שונים נמצא כי חשיפה לנורה חסכונית (CFL) בטווח של 30 ס”מ או קרוב יותר למשך שעה ומעלה ביום עשוייה להיות מסוכנת, ולכן מומלץ להשתמש בגופי תאורה שולחניים בנורות הלוגן או בנורות חסכוניות כפולות מעטפת (בהן לא ניתן לראות את הסליל) גופים המותקנים ליד התקרה, לרוב מרוחקים מהמשתמש יותר מ30ס”מ, כיוון שעוצמת הקרינה פוחתת ביחס הפוך לריבוע המרחק (קטנה מאוד כשמתרחקים), אינם מהווים סיכון בהיבט של קרינת UV.

לקריאה נוספת:

האזהרה של הסוכנות להגנת בריאות הציבור בבריטניה ובעקבותיה של משרד הבריאות שלנו, הייתה הסכמה בין משרד הבריאות לתשתיות לחייב את היבואנים באזהרה לגבי מרחק בטוח על אריזת הנורות, לצערי זה לא קרה.

עוד מחקרים רלוונטיים:

ועדת מומחים שעוסקת בסיכונים בריאותיים חדשים (הנובעים מטכנולוגיות חדשות) של האיחוד האירופי SCENIHR . לגבי השפעת נורות חסכוניות על אוכלוסיות רגישות לאור.

לסקירה על – נורות חסכוניות (CFL) מסוכנות לבריאות?

תגובה אחת לפוסט "נורות חסכוניות (CFL) וקרינת UV"

  1. מאת אלמוני:

    ככל הידוע לי, כל הנורות החסכוניות מפיקות כמות ניכרת של האורך גל של 365 ננומטר, ששיך לקרינת UVA1. זאת בגלל העובדה שהם משתמשות באדי כספית להפיק אור.

    כנראה שהאורך גל הזה מגיע לטווח שהוא משמעותית יותר גדול מ–30 ס”מ. עדות לכך היא העובדה שהרבה אנשים עם רגישויות עור מיוחדות מספרים שימוש בנורות האלו החמיר את הסימפטומים שלהם.

    אישית, אני לא רואה הגיון בלשלול את האפשרות שהאורך גל הזה עלול להזיק ולהחליש, במיוחד כאשר נחשפים אליו במידה כרונית. גם אם הוא לא אורך גל מאוד מסוכן, ומדובר באורך גל בודד.

    יתכן שהאימרה שהקרינה האולטרה סגולה מנורות חסכוניות היא מסוכנת עד 30 ס”מ בלבד, היא נכונה באופן חלקי, ולא נותנת לציבור הרחב תמונת מצב מלאה.

כתיבת תגובה