על נורות חסכוניות ושדה אלקטרומגנטי (EMF)

כל הולכת חשמל או צריכה שלו (מכשיר קצה המשתמש בחשמל) יוצרת שדה אלקטרומגנטי, בתדר רשת החשמל, כ-50 הרץ, התדר הזה שייך לקבוצת הELF. בנוסף יוצרות נורות חסכוניות שדה אלקטרומגנטי בתדר גבוה יותר של של 30-60 קילוהרץ (IF).
החשיפה לשדות אלקטרומגנטיים, במיוחד כאלה הנוצרים ע”י קווי מתח גבוה מסתמנת כסיכון בריאותי, כיוון שאנו תרבות שיצרה עולם עתיר טכנולוגיה ומכשירים מבוססי חשמל ועתירי תקשורת אלחוטית, לא נראה כי ניתן להימנע מחשיפה לשדות אלקטרומגנטיים, כדי לדעת מה היא חשיפה מסוכנת מקובל להיוועץ בתקנים.
עפ”י ארגון הבריאות העולמי התקן בארצות שונות שונה מאוד, מיותר לציין שהתקינה חשופה לגורמים פוליטיים ואינטרסים כלכליים שכן עתידן של תעשיות רבות (לדוגמה: הסלולר) מושפע ישירות מתקינה זו
נראה שהשדה האלקטרומגנטי הנוצר ע”י נורות חסכוניות עומד בתקנים עפ”י הדו”ח שהוגש לאיחוד האירופי, כמו גם בדיקה שהוזמנה ע”י משרד הבריאות הקנדי, אם זאת חשוב לזכור שהשדה האלקטרומגנטי קטן עם ריבוע המרחק מה שנותן סיבה טובה נוספת (לקרינה האולטרה סגולה) להתרחק מהנורות.

עוד על השפעת שדות אלקטרומגנטיים:

ללא קרינה בשבילך, אתר ישראלי העוסק במקורות הקרינה, רגישות לקרינה והתגוננות מקרינה.

דו”ח ועדת המומחים לבדיקת הסיכונים בשדות אלקטרומגנטיים- SCENIHR

בהקשר האלקטרומגנטי נתבע המונח dirty electricity, החוקרת שעוסקת בתחום Dr. Magda Havas פועלת כדי להרים דגל אדום על המעבר לנורות חסכוניות בגלל תופעה אלקטרומגנטית ספציפית שהן יוצרות, כיוון שלא הצלחתי להבין בדיוק את הטענה שלה מצרפת לינק לסיכום מחקריה בנושא, למען האיזון יש לציין כי היא קול בודד בקהילה המחקרית, בנושא הזה ויש הטוענים שמחקריה לא מספיק מבוססים.

לסקירה על – נורות חסכוניות (CFL) מסוכנות לבריאות?

תגובה אחת לפוסט "על נורות חסכוניות ושדה אלקטרומגנטי (EMF)"

  1. מאת NO RAD:

    דבר ראשון, כל הכבוד!
    מאוד כיף לפגש ברשת עוד בלוגים ואתרים שמזהירים את הציבור מקרינה בלתי מייננת. ישר כוח.

    בהמשך לנושא, הנה קישור למגוון פוסטים בנושא של נורות CFL והסכנות הבריאותיות מהן:
    http://www.tapuz.co.il/blog/net/userBlog.aspx?Blogid=76356&TagName=CFL&passok=ok

כתיבת תגובה