בית אדמה מוקפד ומדוייק- יש חיה כזו

rammed earth house

בית אדמה דחוסה בכפר שמריהו

בעתיד אני רוצה לבנות בית בוץ, או לפחות ביתן , או איזה זולה מוגבהת מבוץ או לפחות טבון או גדר משהו…מבוץ. סוג הבנייה הזה מרתק אותי ואני מסתובבת סביב שאלות שלמי שכבר בנה הן נראות בנאליות: איך מקבלים אישורים? איך מתמודדים עם גשם? כמה זה עולה בדיוק? אז יש לי אוסף של פריטי מידע מיד ראשונה שהופקדו בידי על ידי אנשים שבונים או בנו בית מאדמה או מבוץ וכבר פתרו את כל מה שמטריד אותי. אני מודה להם ומשתפת באוסף פה תחת עץ הפקאן ומקווה שהאוסף הזה של מידע אמיתי וקונקרטי מיד ראשונה רק ילך ויגדל וישרת את כולנו

שם הפוסט נולד שלשום, כשישבתי עם שרון מול הגלים בחוף דדו דרום והיא אמרה שכל בתי הבוץ נראים בסגנון הכפרי ומחוברים רעיונית לחולות סיני הזהובים, התחלתי לסרוק בראש את כל הבתים שזכיתי להכיר הגעתי לבית של דן ועצרתי, לא אמרתי לעצמי הבית הזה עושה לי תחושה של בית מהמגזינים הרלוונטיים – לא מסיני, שרון לא הסכימה איתי והמשכנו להסתכל על הים שהיה מקסים. בהמשך ריכזתי את כל מה שלמדתי מדן על הבית שהוא בנה בכפר שמריהו.

מה? איפה? מתי?

בית אדמה דחוסה (Rammed Earth) מקורה בלבני חימר בכפר שמריהו

הבית החל להבנות לפני שנתיים וחצי ובתחילת 2010 הסתיים

קצת פרטים:
שטח הבית 400 מטר כולל שתי קומות + מרתף, הבית בנוי סביב פטיו פנימי. הביסוס התבצע באמצעות מרתף יצוק בבטון הכולל גם את הממ”ד, עליו בנויים קירות בעובי 45 ס”מ מאדמה נגוחה, הקירות מסתיימים בכיפות תלת-ממדיות עשויות לבני חרס שנבנו בעבודת יד. על התקרות יצוק בטון היוצר בסיס אופקי לקומה השניה.
הרכב התערובת: אדמה, 5% מלט, פרומיל של תוסף סיליקוני שאוטם את הקיר לכניסת מים. האדמה הובאה ממקום אחר שכן היא חייבת להתאים הן מבחינה אסתטית והן מבחינת חוזק החומר ותכולת החרסית והאדמה באתר לא התאימה.
ירוק כי:
· חסכון משמעותי בברזל, בבניית הבית נצרכו 14 טון ברזל, בית מקביל בבנייה סטנדרטית היה צורך 60 טון.
· ייצור מלט אחראי ל5% מסך גזי החממה הנפלטים בעולם, ולנתח משמעותי מהאנרגיה הטמונה בבניין, בית מקביל בבנייה סטנדרטית היה צורך כמות כפולה של מלט לכל הפחות.
· לבית קיבולת תרמית מצוינת, קירות האדמה העבים מתחממים לאט במשך היום ומשחררים את החום בלילה, כך צפוי חסכון באנרגיה לצורך מיזוג וחימום.
יתרונות נוספים
· יפה שבא לבכות, נעים, נותן תחושה של רחם, לא מתחשק לצאת
· מבודד מרעש בזכות עובי הקירות
כמה עולה:
קיר אדמה נגוחה עולה יותר מקיר בבנייה מתועשת כ1500- 2000 ₪ למ”ר קיר, תלוי בגיאומטריה, עיבוד הפתחים, עובי הקיר (בין 30- 50 ס”מ ( בגובה הקיר ומקום ההתארגנות מסביב לבנין.
תקינה:
הבית עומד בתקן האוסטרלי  כדי לקבל אישורי בנייה הוכנסה לתוך קירות האדמה קונסטרוקציה סמויה של 14 עמודי פלדה, זאת למרות שברמת החישובים הסטטיים של חוזק החומר היא אינה נדרשת.
שאלות קיטבג:
· איך מתמודדים עם רטיבות/גשם – בגלל השימוש בתוסף מייצב המים גולשים מהקיר ואינם נספגים, בנוסף קיר האדמה עומד על צוקל בעיקר משיקולים ארכיטקטוניים.
· מה עם בידוד – לפי דן אין טעם לבודד את הקירות ולפגוע באסטטיקה שלהם שכן המבנה עשיר בחלונות דרכם ממילא יתרחש מעבר חום/קור
· מה התחזוקה הנדרשת – כלום
העושים במלאכה:
דן מויאל – הבונה /מהנדס – אדמה בניה וארכיטקטורה בע”מ
dan@adama-ltd.com
www.adama-ltd.com
054-7883088
אלי מויאל – אדריכל

תגים: ,

3 תגובות לפוסט "בית אדמה מוקפד ומדוייק- יש חיה כזו"

  1. מאת טלילה:

    יש דרך אחרת להגיע לדן מויאל? הושארו הודעות בטלפונים ואין חוזר.. תודה מראש לעזרתכם

  2. מאת lili:

    מהניסיון שלי הוא משיב למייל

  3. מאת Channery:

    Heckuva good job. I sure appreacite it.

כתיבת תגובה