תבונת הגן האורגני – קודם כל חיפוי

חיפוי עשביהדייט ראשון עם נושא החיפוי: הגעתי לסדנת הגינה האורגנית אצל טליה מינסטר, אחרי שהקמנו את הערוגה, שתלנו ופרסנו טפטוף, הוספנו את השכבה האחרונה – חיפוי שכבת עלים שתשמר את לחות הערוגה. אחר כך בערוגות שבנינו יחד עם רחלי שכנתי, התחלתי את המסע העצמאי שלי במחוזות החיפוי אספתי את עלי השסק היבשים ושיבצתי בערוגה, כעבור שבוע הרוח החזירה את רובם לשסק והערוגה חפה מחיפוי וכך זה המשיך אני חיפיתי והרוח פיזרה.

הפריצה התרחשה כשהורדנו את גדר הבוגונוויליה שנגסה בחצר וחנקה לגמרי 4 עצי הדר אבל היתה כל כך יפה שהיה קשה להפרד, אחרי שמשאית הגזם פינתה את הנגלה השנייה נשארנו עם ערמה עצומה של פיסות בוגנויליה קוצניות שהפכו את הצד המערבי של הבית לבלתי נגיש. היה צריך לעשות איתן משהו!
התחלתי לחפות, חיפיתי את הערוגות והן שגשגו, חיפיתי כל צמח תבלין ששתלתי וכל עציץ, חפרתי גומות סביב עצי ההדר הישישים ומוכי המזיקים והעברתי לתוכן שקים של קוצי בונגויליה וזה פעל כמו קסם הפירות גדלו, הנמלים הפסיקו את המסע במעלה העץ ואפילו הלימון שהיה מוכה אקרית פתאום נותן פירות בריאים.
אז נכון זה עובד, אבל איך? מה עובי החיפוי הדרוש? איזה חומר עדיף? מצאתי את התשובות באתר הגן הבוטני בירושלים, שם בוצע ניסוי חיפוי בגזם עצים במימון המשרד להגנת הסביבה. ואלה תוצאותיוgan_botani_2
 • חיפוי יעיל הוא חיפוי של 7-10 ס”מ של רסק גזם.
 • חיפוי מפחית את קצב התאדות המים מהקרקע, התוצאה חסכון במים מעל 40%.
 • החיפוי תורם להורדת טמפרטורת הקרקע בקיץ ב2-5 מעלות.
 • לאורך זמן – תורם להעלאת כמות החומר האורגני בקרקע (מתקמפסט)
 • חיפוי בעובי 7 ס”מ ומעלה מועיל לדיכוי עשבים, חייבת להגיד שאצלנו בגן העשבים גדלים על החיפוי, וגם כשהחיפוי הוא בעלי פקאן שאמורים להכיל חומרים מעקבי נביטה זה אמנם מדכא אך לא מונע
 • מונע יצירת קרום על-פני הקרקע, נגר עילי וסחף הקרקע
 • החיפוי משפר את התפתחות הצמחים, פורחים יותר, מתארכים יותר מסתעפים יותר כמו העצים הישישים שלי.
הבוגונויליה שלי הולכת ונגמרת, איזה לחץ, כמו כל מכורה אני מחפשת חומר, בספר של שלמה אילן ממליצים לחפות בעשבים הירוקים – מה שגדל בגן נשאר בגן, חוזר ומעשיר את הקרקע. אבל מה יקרה אחרי שהם יגמרו?

תגים:

3 תגובות לפוסט "תבונת הגן האורגני – קודם כל חיפוי"

 1. מאת טליה:

  עד שכולם יתחילו לחפות אפשר לצאת לרחוב ולמצוא המון גזם, לפעמים ארוז יפה כזה בשקיות ניילון שנקנו במיוחד בשביל זה…

 2. [...] 8 – אחרון אחרון חביב חיפוי מסדרים שכבה יפה לפחות 5 ס"מ, פותחים השקייה כל בוקר ל10 [...]

 3. מדהים, בלוג מעניין מאד ! תודה !

כתיבת תגובה