מדריך הישרדות לחמר המתחיל


חמור משמים

החמור והגעגועים אליו

זה קרה ב 6 בבוקר, הוא הציץ לתוך החצר כאילו שואל “גברת את צריכה עזרה עם החובזות האלה”, החובזות שעוברות גובה 2 מטר ויש להם פוזה של סקוויה וגזע שהולך ונהיה עבה מידי למגל. נכנס לאט ועשה את דרכו ישר אלי – חמור..חמור!!! חי אמיתי. נכון דיברנו על להחזיק חמור בן ה-4 שלנו אביב כל הזמן רצה ללכת לאתונות של השכנים הוא קרא להן בשם קיבוצי אודי חמודי, וכששמע אותן היה אומר שהן קוראות לו. נכון גם שיש לנו מקום לחמור והרבה עשבים שגדלים פרא אבל עוד לא הייתי מוכנה לחמור והנה הוא פה.


אז קשרתי אותו במרכז החובזות כדי שלא יגיע לערוגות והתקשרתי לאיריס חברה שהיו לה חמורים ושמתגעגעת אליהם עד היום וזה מה שלמדתי:
1. חמורים הם אינטליגנטיים וסקרנים מאוד, לא סתם “חמורי” מייד בדק עם השיניים את המכונית של אביב, כלי האוכל של החתולים וכל מה שהיה בדרך. בכלל איריס אמרה שחמורים זכרים אורליים מאוד אז שאזהר.
2. אוכל, כרגע חמורי מרוצה מיער האוכל שבתוכו הוא חי אבל לחורף יש להזמין לו שיבולת, קוצרים את השיבולת באפריל ולחמור אחד יספיקו בערך 600 ק”ג שזה שתי חבילות גדולות.
3. חוץ מזה כדאי לקנות לו אבן מלח.
4. מים חייבים להיות נקיים בלי בוץ.
5. פינוקים, הכי טוב גזר, מידי פעם תפוח, לחם עם סוכר כמו שברק הציע לתת כנראה לא בריא לאף אחד, הסתבר שגם לא לחמורים.
6. חמורים חייבים מחסה, צל בקיץ אבל בעיקר מהקור והגשם בחורף חייבים גם מקום יבש לעמוד בו, אחרת מפתחים בעיות פרסות.
7. מסתבר שהיו מקרים של כלבת בחמורים איריס המליצה לחסן. דר’ אור וטרינרית שאני מכירה הוסיפה שכדאי גם לתלע תקופתית
8. למרות שגדלנו על כך שבקריקטורות על חמור קטן רוכב איש גדול עם הרבה צרורות זה כנראה לא היה ממש כיף לחמור, לדר’ אור יש סיפורים על חמורים שהפכו נכים ואף מתו בגלל עומס יתר של רוכבים אז ברחמנות!
9. חמורים הם חיות עדר וצריכים חברה כדי להיות שמחים, חמורים זכרים לפי איריס גם צריך לסרס כי אחרת יעברו דרך קירות בחפשם אתונות. אולי זו עוד סיבה למצוא לחמורי בית אחר למרות שאיריס הציעה לצרף אליו את ניסים התייש הזקן שלה
10. חמורים חיים 30-40 שנים כך שמדובר בהתחייבות כבדה לאללה ושוב הדיון הפנימי נמשך רוצה שחמורי ישאר – לא רוצה שחמורי ישאר , ימים יגידו.
בינתיים חמורי יצא את שערינו לתקופת נסיון במשפחה מאמצת ויש געגוע.

6 תגובות לפוסט "מדריך הישרדות לחמר המתחיל"

 1. מאת שולי:

  נסוף-סוף החמור מקבל את ההתיחסות הראויה לו. באמת נחמד ל”התעמק” כך בחמור.
  זה באמת מגיע לו אחרי שסחב אותנו אל סנטוריני למעלה ואל המקדשים בלינדוס ואחרי כל ההשפלות האלה כששמו הפך שם נרדף לאדיוט. אבל איפה הימים כשנהג צעק לנהג – ‘חמור’?
  דדוקא אהרון שבתאי התכוון למשהו מאד מיוחד כשסיפר על אחיו המוצלח והנערץ יעקב שבתאי שכשהגיע הביתה כאילו שמע את איוושת פסיעות החמור (מן הזכרון).

 2. מאת lili:

  נראה שיש כבוד לחמור במקורותינו הרי עליו אמור לבוא המשיח והנה הפרשנות הקבלית למה דוקא על חמור

 3. מאת שולי:

  רק חבל שאין שום קשר בין הדרש ובין פשיטת הרגל המוסרית של מדינת ישראל היום
  שולי (23/03/2010 22:47:30)
  “”…עוסק עם-ישראל בהחדרת הקדושה האלוקית לתוך העולם ובזיכוכו של חומר העולם..”.
  ההדיכוטומיה בין חומר ורוח אף פעם לא דיברה אלי אבל בימים טרופים אלה(ואחד השיאים – במעשה ליצמן באשקלון) הפלפול הזה נראה מנותק לחלוטין מן המציאות.
  ממי שרוכב היום על חמורים אלו פלחים ערבים זקנים שיש להם סכוי טוב לחטוף מכות ממתנחלים יייראי שמים.
  דד”א, במיתולוגיה היוונית התיש הוא מרכזי ליצירה התרבותית – אלא ששם יש לא פיצול, אלא ניתוב של היצר אל היצירה – גילגול רציף ע”י סובלימציה מן התיש המסמל פריון ואכסטזה (דיוניסוס) אל פסגת היצירה האנושית – הטרגדיה היוונית. המילה ‘טרגדיה’ מורכבת מטרגוס=תיש ומאודה=שיר.
  אין כאן חומר טמא ורוח קדושה אלא חגיגה של מלאות החיים מתוך הכרה בטרגיות שלהם.

  ס

 4. מאת lili:

  אהבתי, לא שמתי לב לפניו הרבים של התיש לפני כן

 5. מאת שולי:

  דבסדרת הרצאות על ספרות מופת, בפרק על האידיליה של תיאוקריטוס, מס’ 5, ד”ר יואב רינון מזכיר את החמור כאשר הוא מדבר על התיש בהקשר של פאן אל העדרים והרועים. למעשה הפרק הזה עיקרו דיון מרתק בארוס.

 6. מאת שולי:

  שכחתי לציין שזה קורה בערך אחרי הדקה ה-35, אם זה מענין אותך.

כתיבת תגובה