בית לבני אדמה דחוסות שהלך על בידוד בגדול

אחד הנושאים שדוברו עד כלות באדמהיא 2010 הוא נושא הבידוד מול המסה התרמית, יצאתי מהדיונים הללו בתחושה שכרגע לא מצויה בידינו תשובה מדויקת לשאלה מהי האסטרטגיה המיטבית להשגת נוחות טרמית בבית שיבנה למשל במצפה רמון האם בידוד או מסה תרמית  מה עוד שבעיני יש סתירה מסויימת בין האסטרטגיות הנ”ל שכן אם אתה למשל מבודד את ביתך המדברי, איך יפלוט את החום שלא ספג ביום לפנים הבית בלילה? באשחר בחרו חד משמעית בבידוד ואלה הפרטים
מה? איפה? מתי?
בית לבני אדמה דחוסות (CEB) באשחר  -מועצה אזורית משגב
הבנייה תועדה בבלוג השווה “בונים בונים בונים בונים“ הסתיימה בפברואר 2009 ונמשכה כשנתיים.
קצת פרטים:
שטח הבית 180 מ”ר בשלושה מפלסים החופפים את הטופוגרפיה הטבעית של המגרש. שלד בטון הכולל גם את הממ”ד, קיר לבני אדמה כפול עם בידוד קלקר באמצע, עובי כולל 40 ס”מ.
הרכב התערובת: אדמה, 3% מלט, אנזים צמחי התורם לעמידות במים. האדמה הובאה ממחצבות שונות  בגליל, שהחרסיות בהן מהוות פסולת מיותרת.  אדמה מקומית זו מתאימה לבניה הן מבחינה אסתטית והן מבחינת חוזק החומר ותכולת החרסית.
ירוק כי:
· אוורור טבעי פסיבי, הנובע מחלונות גבוהים המוצמדים לתקרה דרכם יוצא האוויר החם, צנרת נמוכה המכניסה אויר קריר ומיקום נכון של הפתחים. כתוצאה אין צורך במיזוג בקיץ.
· חימום באמצעות “משאבת חום” מערכת חסכונית בחשמל הבנויה על מעבר תת-רצפתי של מים מחוממים.
· מתוכנן לקבל שמש בחורף והצללה בקיץ.
· קיר כפול מבודד ושימוש בחלונות מבודדים עם מרווח של 12 מ”מ בין שתי שכבות הזיגוג.
· טייחים אקולוגיים ללא שימוש בצבע: בפנים טיח אדמה, סביב לחלונות טיח סיד מגוון בפיגמנט תכלת.
· המעקב של הארכיטקטורה של המבנה אחר הטופוגרפיה הטבעית של המגרש חוסך את האנרגיה הרבה הכרוכה ביישור המגרש. כמו כן נחסך המפגע האסתטי והרס הצמחיה שיכול היה להיגרם מכך.
· ייצור מלט אחראי ל5% מסך גזי החממה הנפלטים בעולם, ולנתח משמעותי מהאנרגיה הטמונה בבניין, בית מקביל בבנייה סטנדרטית היה צורך פי שלוש מלט לכל הפחות.
· הלבנים לא עברו שרפה, מה שמוריד משמעותית את האנרגיה הטמונה (embodied energy) בבית.
יתרונות נוספים
· מערכת למחזור מים אפורים
כמה עולה:
קיר לבני אדמה כפול עולה יותר מקיר בבנייה סטנדרטית, עלות הבניה של בית זה הייתה כ- 550₪ למ”ר, כלומר כ-10% מעל בניה סטנדרטית.
תקינה:
הבית קיבל היתר בניה כבית עם שלד בטון  וקירות אדמה
בקיטבג:
· איך מתמודדים עם רטיבות/גשם – הלבנים מכילות אנזים צמחי לעמידות בנוסף יש איטום של הגג ובידוד של היסודות.
· מה עם בידוד – הקירות כפולים ביניהן 5 ס”מ של קלקר F30 דחוס, החלונות מבודדים במיוחד עם מרווח 12 מ”מ בין זגוגית לזגוגית, גג המבנה והיסודות שלו בודדו גם הם בקלקר 10 ס”מ.
· מה התחזוקה הנדרשת –עדיין לא ברור כיוון שקירות החוץ אינם מטויחים, לא ניתן לדעת מה יידרש, ננסה לעדכן.
· איך היה ניתן לשפר את הקיים – מיכל אומרת שבדיעבד הייתה מעדיפה שהשלד לא יהיה מבטון אלא מפלדה כך שהחיבור ללבנים יהיה  קל יותר
העושים במלאכה:
תכנון: מיכל ויטל
ייצור ובנית הלבנים: חב’ טבע-בלוק.
סביב המפתחים טיח סיד: בנימין ויטל.
פנים הבית טיח אדמה: יוסף אמארה.

כתיבת תגובה