מתכון מנצח לערוגה מוגבהת

גינת הקיץ כבר מזמן כאן, הזרעים נשתלו בתחילת מרץ אחרי הביקור במפגש החלפת זרעי הדרור , והפכו לשתילונים במהירות מפתיעה, הערוגות הותיקות לא הצליחו להכיל את כל השפע אז לא הייתה ברירה אלא לבנות ערוגה חדשה. גיליתי שכמו בעוגת שוקולד לערוגה מוגבהת או ערוגת לזניה (Raised bed) יש מתכונים רבים ומכיוון שזכיתי לקבל מטליה מתכון באמת מנצח שאחראי לשפע בלתי פוסק בגני כבר שנה החלטתי להעמיד אותו לרשות הציבור עם צילומים שלב אחר שלב.

FAQ – השאלה הנשאלת ביותר ביחס לערוגות היא: מה ההבדל בין ערוגה מוגבהת לסתם ערוגה, אני מאמינה שההבדל הוא בביצועים, בעיני הערוגה המוגבהת היא המצאה קסומה של שיטת הפרמקלצ’ר שגורמת לכל שתיל שתוקעים בה להקלט, להתפתח למימדי ענק ולהניב בלי הפסקה.

שלב 1 – בונים מסגרת, רוחב הערוגה המומלץ 80-100 ס”מ כך שאפשר יהיה להגיע בנקל לכל חלק בערוגה. והגובה 20 ס”מ מעל פני הקרקע כך שיספיק לשמונה השכבות המתוכננות. אפשר לבנות את המסגרת מכל חומר, אני אוהבת לבנות ברעפים ישנים, הם משתלבים טוב אחד בשני (כדרכם של רעפים) וגם נטמעים בצבעי האדמה שבגינה.

שלב 2- השכבה הראשונה נועדה למנוע כניסת  חולדים שיהנו מהירקות במקומנו, זוהי שכבה של זבל לא מתכלה כי יש בזה סוג של מוסריות שמקובלת עלי לקבור אצלנו את הזבל שאנו מייצרים וגם כפי שנאמר לי חולדים לא אוהבים לחפור בזבל. אפשר לשים במקום זה רשת לולים זה אמור לגרום לאותה התוצאה.

שלב 3-  השכבה השניה והשלישית הם שכבות של ענפים שבונים תשתית מאווררת לערוגה, בהתחלה משתמשים בענפים עבים ובהמשך יורדים בעובי עד לזרדים ועלים, כמו רשת קורי עכביש שנסגרת אט אט.

ערוגה מוגבהת בתום שכבת הפסולת והענפים העבים

ערוגה מוגבהת בתום שכבת הפסולת והענפים העבים

וכך זה נראה בסוף השכבה השלישית, ללא חורים

ערוגה מוגבהת שכבת הענפים הדקים

ערוגה מוגבהת שכבת הענפים הדקים

שלב 4-  השכבה הרביעית היא של זבל בעלי חיים אני משתמשת בזבל סוסים או חמורים, חשוב שהוא לא יפול למטה נקודות התורפה הם בדרך כלל ליד הדופן של הערוגה ולכן אני דואגת להוסיף שם קש או כל חומר צמחי אחר שמחזיק את הזבל במפלס שלו. כרגע לוקחת זבל מהחווה בחקלאי פשוט כי זה קרוב והם נחמדים.

ערוגה מוגבהת שכבה 4

ערוגה מוגבהת שכבת זבל הבהמות

שלב 5 – קרטון קרוע לפיסות רצוי כמה שפחות מודפס, הערוגה מתחילה לגלוש אבל לא נורא השכבות הבאות יורידו אותה קצת וכל מה שצריך יכנס

ערוגה מוגבהת קרטונים

ערוגה מוגבהת קרטונים

שלב 6 – שכבה של קומפוסט ואח”כ שכבה של אדמה, כמה עבה? כך שתכסה את הקודמת באופן יסודי

ערוגה מוגבהת אדמה וקומפוסט

שכבת האדמה כבר כמעט שלמה והקומפוסט מציץ בקצה הרחוק

שלב 7 – לחבר טפטוף, צינור עיוור בין הברז לערוגה , וצינור 16 מ”מ עם טפטפות אינטגרליות כל 30 ס”מ בטבעת על גבי הערוגה ולשתול עכשיו בקיץ שתלתי מלפפון, עגבניה, לוביה כולם צריכים הדלייה, פלפל קישוא ומלון וגם חסה שמתאימה לקיץ ורוקט וגם ריחן וטגטיס שיגנו על הערוגה.

ערוגה מוגבהת , מוסיפים טפטוף ושותלים

מוסיפים טפטוף ושותלים

שלב 8 – אחרון אחרון חביב חיפוי מסדרים שכבה יפה לפחות 5 ס”מ, פותחים השקייה כל בוקר ל10 דקות. והערוגה אמורה להספיק ל3 שנים כל הדישון והחכמה כבר בפנים ממש  intel inside

בשבילי יש סוג של סיפוק קדמוני בלגדל אוכל, אני מבקרת את הערוגות כל בוקר ורואה (במיוחד כשמדלגת על יום) את האדמה נותנת פרייה את התותים תופחים ומאדימים את תרמילי הזרעים מהחורף מתייבשים ואת העגבנייה מתפשטת ומרגישה את הקצבים של האדמה פועמים בגן ובי.

3 תגובות לפוסט "מתכון מנצח לערוגה מוגבהת"

 1. מאת גאולה:

  עשית לי חשק להקים ערוגה כזו בעצמי.נשאר לי רק למצוא איפה…..

 2. מאת lili:

  איפה זה ברור אחותיקי , מה שלא ברור זה רק המתי

 3. מאת נעה:

  גם לי עשית חשק הגיע הזמן שאתחיל לעבד את הגינה הפראית שלנו ! ביום שישי יהיו אצל עמליה שתילי חורף ואנחנו נתארגן לערוגה
  תודה האתר שלך מעניין מאוד!

כתיבת תגובה