כשקיפוד מתפרץ לביתך על הבוקר, קיבלת מתנה מהיקום או משהו מאוד לא בסדר

קיפוד אוכל מזון חתולים

צולם ע"י ערן פינקל

לפני שנים בחרתי בקיפוד כחיה שמייצגת אותי, קוצנית, פעילה בלילה, בעלת יכולות הרבה מעבר למה שנראה במבט ראשון. מאז השתנה הרבה בי, בעולם, כבר לא פעילה בלילה וגם פחות קוצנית אבל עדיין כמהה לשכנות טובה עם קיפודים, לפני פחות מחודש כשביקר בחצר הצפע הקיפודים התגנבו לדיון שנולד ושוב שלחתי תפילה לקיפוד בחצרנו, היום בשש וחצי בבוקר פתחתי את הדלת והקיפוד דישדש פנימה.

הערתי את הילדים להילולת הקיפוד, שמנו לו מים, קצת אוכל של חתולים ובעיקר ניסינו לא להפריע לו להרגיש בבית, חזרתי הביתה אחרי הפיזור: רכבת , בית ספר , גן ושלושת רבעי שעה מבורכת של מחשבת הגוף. הקיפוד לא אכל וכנראה גם לא שתה, עבר לגזרה אחרת של הבית והתכדרר שם להנאתו.

התקשרתי לוטרינר לשאול בקשר לרגל שהוא סוחב, האם צריך לעזור לו או לכבד את היותו חיית בר שתתייסר מהטיפול ולכן לעזוב אותו לגורלו, גילי אמר שנלך על גישת חיית הבר שאפשר להחביא לו אנטיביוטיקה בבשר וגם שלקיפודים יש קרציות וכדאי לי להוציא אותו החוצה.

סידרתי לקיפוד דירת קיפודים משודרגת, מצע רך מתחת לרעף עגול בדיוק בגודל שלו , כשהרמתי אותו בכפפות הגינה העבות והרגשתי בעיקר לב מבוהל פועם בתוך הכדור המונח על כף ידי, ראיתי שלקיפודי יש פצעים די מסיביים ומתוכם יש רטיבות על הקוצים והמבט הבא גילה לי תולעים לבנות קטנות ורבות רבות בתוך הפצע של קיפודי, סגרתי את הדלת והלכתי לוטרינר.

הסתבר שמישהו כנראה כלב נשך את קיפודי, הפצעים הזדהמו התחיל נמק והזבובים הטילו בבשר הנרקב, יכול להיות שהקיפוד נכנס הביתה כדי למצוא מחסה מהזבובים ובינתיים הזחלים שלהם אכלו אותו ויצרו חורים של גבינה שוויצרית, הווטרינר אמר שאנטיביוטיקה לא תעזור והפתרון היחיד הוא לשתוף את הנמק במי חמצן ולפלות את כל הזחלים בפינצטה, אבל זה פרוייקט כמעט בלתי אפשרי בקיפוד … בקיצור הרדמנו את הקיפוד שלא יאכל חיים על ידי הרימות חזרתי הביתה עם גוויה קטנה מונחת על כפפת הגינה שלי איפה שהיה לב פועם ושמתי אותו מתחת לרעף בקן שהכנתי לו, כשהילדים חזרו קברנו את קיפודי שנכנס לחיינו היום בבוקר ועזב אותם כל כך מהר.

כמה דברים שכדאי לדעת על קיפודים:

קיפודים הם טריטוריאליים  הם חיים רוב השנה בבדידות, שטח המחייה הנדרש לקיפוד אחד הוא  כ-5 דונם. מכאן שגידור שאינו חדיר לקיפודים ימנע את הקיפוד מהגן או יסגור קיפוד בגינה קטנה מידי שאינה מסוגלת לספק לו מספיק מזון,

הקיפוד חסין יחסית לארס ויכול לטרוף בעלי חיים ארסיים (למשל נחשים). לאחר שטרף את בעל החיים הארסי, הוא מפריש רוק רב ובו קצת ארס ומושח בו את קוציו כך הוא משפר את הגנתו מפני הטורפים.

קיפודים בחורף ישנים, כשטמפרטורת הסביבה יורדת מ12 מעלות, הוא נכנס למחילה חורפית , טמפ’ הגוף שלו יורדת וכך גם קצב הנשימה ופעימות הלב, מדי כמה ימים או שבועות הוא מתעורר לעשות פיפי וחוזר לישון.

הקיפודים אוכלים, בעיקר פרוקי רגליים: חרקים, עקרבים, נדלים אך גם חלזונות ,דו חיים ונחשים, מכרסמים קטנים ביצי ציפורים וגוזליהן פירות ועלים צעירים ושיירי מזון אדם.

לקיפוד חוש ריח מפותח בעזרתו הוא מוצא מאורות של נברנים, כשהוא נתקל בקן של נברנים הוא חופר ומשמיד את הגורים, לכן מועיל הקיפוד לא רק כאוכל חרקים וחלזונות,  אלא גם כמווסת את אוכלוסיית הנברנים

אם רוצים לפנק קיפוד לא כדאי להביא לו צלוחית חלב, הסתבר שגם לו זה לא בריא, מזון בריאות נגיש של קיפודים הוא חלזונות לכן ניתן ללקט לו חלזונות מענפים גבוהים, אליהם אינו מגיע,לשים אותם על צלוחית לעת ערב ולהניח אותם על שביל הקיפודים כדי לעודד את הופעתם…..

מומלץ להשאיר בפינה נידחת בגן ערמה של סבך וענפים יבשים בה ימצא הקיפוד מסתור ומקום להמלטה גורם אחר העשוי לעודד נוכחות של קיפודים בגן הוא מקור מי שתייה , הקיפוד להוט מאוד אחרי מי שתייה נקיים.

שימוש בקוטלי חרקים בבית ובגן גורם להרעלת משנה גם לקיפודים.

הריון של קיפודה נמשך 5 שבועות, הגורים יונקים 3 שבועות ונעשים אמצעיים בגיל חודש וחצי, בגיל שנה הם יולדים/מולידים קיפודים בעצמם …בזהירות

8 תגובות לפוסט "כשקיפוד מתפרץ לביתך על הבוקר, קיבלת מתנה מהיקום או משהו מאוד לא בסדר"

 1. [...] הריכוז ולהסתגל לרעיון שנשים בחצר חומר רעיל, ואז הגיע הקיפוד הידוע כמקפיד על סביבה נקייה מרעלים והזכיר לי את כל דרי [...]

 2. מאת קיפודה:

  תודה על הכתבה
  הכתיבה נעימה כל כך
  היכן אוכל למצוא כתבות נוספות שלך?
  יום מקסים

 3. מאת lili:

  תודה , על החיזוק קיפודה, כותבת גם ב”מושבה חופשית” מידי פעם , מבטיחה לפרסם פה עוד , אם תרצי לקבל עדכונים על מה שמתפרסם מוזמנת להשתמש בלינק “הרשמה לעדכונים” שנמצא בפינה השמאלית של המסך ולקבל מייל על כל פוסט חדש.

 4. יופי של פוסט וחבל על הקיפוד. חבל שקשה כל כך לפגוש אותם.

 5. מאת עדי:

  היי כתבה מעניינת.. תודה.
  נראה שאת קצת מבינה, אם אפשר רציתי לשאול.. אני גרה בירושלים בדירה עם מרפסת בקומת קרקע.. כמעט שבכל לילה אני וחבר שלי נתקלים בנביחות של הכלב שלנו שנובח על קיפוד שמתחבא במרפסת, כשחיפשתי את מוצאו ומה מביא מושך אותם(דבר שלא כתוב) למרפסת שלנו קראתי בויקיפדיה כי הם לא מצויים בארך ישראל בכלל וכי אפילו במצב הכחדה בארצנו.. האם אפשרי הדבר?

 6. איזה מגניב גם לי יש קיפוד

 7. איזה מגניב זה לצאת לחצר ופתאום לראות קיפוד על הרצפה…
  וזה בדיוק מה שקרה לי לפני שעתיים…

 8. מאת ג עטרה:

  פתאום ראיתי גוף קטן קוצני וחמוד זוכל לכיוון קערת המזון של הכלבים והחתולים שלי
  והכלבה של הביטה בו ורצתה לגרש אותו אז הוא התכדר ושכב בפינה
  רק חבל שאחרי שהוצאתי אותו החוצה לגינה הוא פשוט נעלם מהעין
  רציתי לדעת אם אין הוא מזיק לחתולים או כלבים בסביבתו אני לא רוצה לגרום נזק לאף אחד מהם
  ג עטרה

כתיבת תגובה