איך מצילים פקאן

קנינו את הבית בגלל החצר, מבחוץ הבית לא היה אטרקטיבי ואת הפנים כמעט לא ראינו, רכשנו פקאן אחד ענק ועוד אחד קטן יותר, לפחות 20 עצי הדר קשישים בעיקר ולנסיה, אבוקדו אחד ושני רימונים. סובבנו את הבית כך שיפנה לפקאן, הכניסה לבית, הסלון והמטבח נדדו לצד הפקאן, והמרחב שמתחת לפקאן הפך לחלק מהבית. השנה כנימות הפקאן ואיתן הטל-דבש אותו הן מפרישות שברו כל שיא, כל המשטחים מתחת לפקאן הפכו לדביקים ושחורים בגלל הפייחת, כשהתיישבנו תחת הפקאן, הדביק החל להצטבר תוך דקות על השערות, הגב של החתולה, כוס הקפה…ואם חשבנו שזה גרוע, אז הגיעו הזבובים בהמוניהם.
ידע הוא כוח?
בהתחלה גיגלתי את הנושא עד צאת נשמתי,
הסתבר שהכנימות הגיעו ארצה באמצע שנות ה-70, לא הצלחתי לקבוע בודאות באיזה כנימה מדובר בחו”ל מצאתי שתי כנימות פקאן צהובה ושחורה ואילו בארץ נהוג לקרוא למזיק כנימת הפקאן הצהובה, אך מצמידים לה את שמה הלועזי של השחורה
Yellow pecan aphid: Monelliopsis pecanis
Black margined aphid: Monellia caryella
לא חשוב צהובה או שחורה אבל הכנימה נצמדת לחלקו התחתון של העלה ומוצצות את המוהל (הסוכרים שנוצרו בתהליך הפוטוסינתזה) מתוך צינורות השיפה. על מנת להיפטר מעודפי הסוכרים מפרישות הכנימות “טל דבש”. עליו מתיישבות פטריות המייצרות כיסוי של נבגים בצבע שחור על העלה וזוהי ה”פייחת”, הפייחת חוסמת את אור השמש ומונעת לכן את תהליך הפוטוסינתזה, ובנוסף נחסמים פתחי האוויר של הצמח. יש הגורסים שהכיסוי השחור אף גורם למכות שמש, התנוונות והתיבשות ענפים ועד תמותת עצים.

אוכלוסיית הכנימה עונתית, מגיעה לשיא באביב ואז שוב בסתו, הכנימות אוהבות במיוחד את עלי הפקאן החדשים כשהעלים מזדקנים לכנימות קשה יותר. לפעמים חמסין חזק אחד מחסל בבת אחת את האוכלוסיה יש גם המלצה לשטוף אותן מהעץ באמצעות זרם מים חזק, בעץ פקאן בוגר ועוצמתי כמו שלנו, זה לא ממש מעשי. שאלתי את עצמי איך הן חוזרות שנה אחר שנה אם הן חיות על העלים, הרי בפקאן בחורף אין אף עלה לרפואה, הסתבר שהן עוברות את החורף על ידי הטלת ביצים על הקליפה.

כן לקונפידור או לא לקונפידור!
כל הפרטים האוטוביוגרפיים שגיגלתי על הכנימות לא עזרו, בסעיף ההתמודדות נתקלתי בתשובה אחת-קונפידור, מיושם בהגמעה או בהזרקה לגזע במינון המתאים, נותן פתרון זמני עד העונג הבא. קונפידור הוא סימן רשום של חברת Bayer ומכיל את החומר הפעיל Imidacloprid , הגורם לשיפעול יתר של המערכת העיצבית. בנוסף החומר פוגע באוכלוסיית השלשולים הטבעית, הוגבל לשימוש בגרמניה וצרפת בשל פגיעתו באוכלוסיית הדבורים, כמו כן הוא אינו מיטיב עם ציפורים בלשון המעטה וכיוון שהעץ סופג אותו מהאדמה רצוי מאוד שזמן הבשלת הפרי יהיה יותר מחודש אחרי זמן הטיפול. נכנעתי, כבר התחלתי לחשב את הריכוז ולהסתגל לרעיון שנשים בחצר חומר רעיל, ואז הגיע הקיפוד הידוע כמקפיד על סביבה נקייה מרעלים והזכיר לי את כל דרי החצר שיושפעו מההחלטה שלנו במיוחד דאגתי לדררות הירוקות היושבות על העץ ומפצחות פקאנים לא בשלים, איך נודיע להן ששמנו רעל ועכשיו אסור לאכול את הפקאנים? לא שמנו קונפידור, במקום זה תלינו מלכודת זבובים וכנימות של נטורל גרין קרטונים צהובים ודביקים, ערן השתגע מהזבובים ואמר שאם זה יעזור נגדם דיינו, אני קיוויתי שאם אי אפשר להביא את ההדברה לכנימות אולי יקרה נס והכנימות יגיעו למלכודות הדבק וכך העץ יתנקה.
מזל או שכל או חמסין?
הפקאן הפסיק לטפטף, פתאום יכולנו לשבת בצילו, עלים חדשים ליבלבו בגינה לרגלי הפקאן , ירוקים לא שחורים, האם זה המלכודות או החמסינים שפתאום הגיעו או אולי מתנה שקיבלנו מהיקום , בינתיים לפקאן שלום וגם לנו.מזמינה כל מי שינסה, להציל פקאנים שלא על ידי קונפידור, להשאיר את רשמיו בפוסט, הצליח או לא, שיטה או צירוף מקרים.

4 תגובות לפוסט "איך מצילים פקאן"

 1. מאת טליה:

  ככשאת בעד היקום , היקום בעדך, איזה יופי , הלוואי ולא יחזרו

 2. מאת אלי פלד:

  יש לי כ 20 עצי פקאן גדולים מאד. השנה הם התכסו בפטרית הפייחת.
  בשל הרוח הנושהת התכבו חלונות הבית בפייחת שחורנ וכסאות הגינה גם כן.
  המטבח התמלא אף הוא וצריך לנקות את השיש במטבח כל כמה שעות.

  חבל לנו מאד לכרות את העצים וצריך לעשות משהו להצלתם. שני עצים כבר התיבשו לגמרי ולא נראה לי שיש מה לעשות איתם מלבד כריתתם.

  הצילו !!
  מה עושים ??

  האם ישנה סכנה בריאותית בשאיפה ובליעה מקרית של הפייחת המשונה הזו ?
  איזה מכה !!

 3. מאת דלית:

  הכנימות נעזרות בנמלים, האם יש על העץ נמלים? אנחנו פיזרנו גרגרים נגד נמלים סביב העץ וזה פתר כמעט לגמרי את הבעיה

 4. מאת עמית:

  יש לנו עץ פקאן אשר עליו שחורים משיר שרף ולאחרונה לפני כחודש קרס צד אחד של העץ כלפי מטה אגב עליו פרי רב, מקריאה אני מניחה שמדובר בכנימות ומשפיעות על כך העץ ויכול להיות שהוא חלול .ממש כואב הלב למרות שזה רק עץ האם צריך לכרות את החלק שקרס ? האם זה אומר שיש לכרות את כולו צדו האחר עומד על תילו?

כתיבת תגובה