מפגש החלפת זרעי דרור – למה התמכרתי?


ביום שישי 15/10 יתקיים מפגש של מעגל שומרי/ות זרעי החופש פרטים על המפגש
במפגש הקודם הצצתי ונפגעתי, מאז הקדשתי כמה שעות טובות לפירוק תרמילים ושמירת זרעים, היה ברור שאני למפגש הסתוי מגיעה והפעם לא לבד…ניסיתי לחשוב למה שווה לנסוע עד אזור מודיעין הרי בורכנו באנשים טובים העוסקים בפרמקלצ’ר ומארגנים החלפות זרעים ממש פה באזור:

בגלל האנשים,
לפעמים אתה פשוט יודע שהגעת לחלקת אלוהים קטנה בה אנשים נדירים יוצרים מציאות אוטופית, באו אנשים מכל רחבי הארץ, אנשים שנתנו ברוחב לב זרעים שבאיסופם ושימורם הושקע זמן ומאמץ, נדב וחיים שהנחו את המפגש והסבירו בסבלנות אין קץ לנו החדשים את היסודות וכיוונו אותנו איך להעמיק את הידע והניסיון, ובאותו זמן התייחסו לכל השאלות שעלו תוך היכרות עם הקרבה בין המינים (דרך השם הלטיני) ,אופן ההאבקה של הצמח, והשוני בין הזנים הקיימים כל שנותר לי זה לספוג.

בגלל הזרעים,
מאות ואלפי שנים, חקלאים שמרו זרעים, הם בחרו את הצמחים הטובים ביותר, העמידים ביותר למזיקים, לחום או לקור, כאלו המצטיינים בטעם, במרקם או בהבשלה הדרגתית ואספו את הזרעים. הם השתמשו בזרעים, החליפו אותם עם שכניהם, הצמחים התרבו בהפריה פתוחה בעזרת חרקים, והברירה הטבעית בידי החקלאים יצרה מגוון זנים מותאמים כל אחד לסביבתו הייחודית. החקלאות המתועשת יצרה זנים בהנדסה גנטית, הם הושבחו ליבול כמה שיותר גדול, לעמידות באיסוף (הממוכן) ובשינוע ולחיי מדף ארוכים. במקום שיח ברוקולי שמניב לאורך כל העונה העדיפו תפרחת אחת גדולה מוכנה לקטיף המוני, השימוש בריסוסים כימיים ייתר את הצורך בעמידות למזיקים ועל זה שלמלפפונים ולעגבניות אין את טעם הילדות, אבא שלי יכול לכתוב ספר. החקלאות המסחרית גרמה להכחדה של מאות זנים, מעגל שומרי זרעי המורשת נוצר כדי לשמר את המגוון שנותר. בערוגות הקיץ בעקבות המפגש הקודם של זרעי דרור זכיתי ליהנות מקישוא בלאדי, שיח פלאי שהניב בסדר גודל יותר מהקישוא האורגני של העונה הקודמת, והטעם גן עדן.

בגלל המקום,
חווה ואדם איזה מקום קסום, הבנייה הטבעית לא רק המבנה אלא גם הריהוט, המגע האוהב מורגש בכל פינה, הגן, הערוגות, כל אחת אחרת , והתחושה שמגדלים פה מתוך המון ידע ומסירות. מערכות לאיסוף מים, תאים פוטוולטאיים ותנור לבישול בעזרת אנרגיית השמש אותו יצרו העבריים מדימונה העץ הענק שנוכחותו שורה בכל. קשה לתאר צריך פשוט להיות.

בגלל השליחות שבשמירת המגוון הביולוגי בעולם הזה בו אנו חיים ובגלל שלקבל ולתת זה הדבר הכי נפלא בעולם. ובהקשר הזה מזכירה את אתר “אגורה” למי שבמקרה לא מכיר.

לא לדלג על להביא משהו לארוחה המשותפת, אני התרשלתי במפגש הקודם והצטערתי…

4 תגובות לפוסט "מפגש החלפת זרעי דרור – למה התמכרתי?"

 1. הי לילי,
  איזה כיף לקרוא על החוויות שלך ממפגש הזרעים… תודה שחלקת אותם איתנו :-)
  ממש משמח!

  סופ”ש מקסים
  דפנה


  דפנה דגני
  מנהלת פרוייקטים מיוחדים וקשרי חוץ
  חווה ואדם, החווה האקולוגית-חינוכית מודיעין

 2. מאת שושי:

  איך יודעים מתי המפגש הקרוב?

 3. מאת lili:

  המפגש הקרוב יתקיים ב9 לספטמבר 2011 בין השעות 10:00 ל15:00 כדאי להביא תבשיל צמחוני לארוחה המשותפת, בחווה ואדם כמובן

 4. [...] זהו הייחוד של המקומיות – העסקים הגדולים מחפשים לייצר זנים מסוימים שיחזיקו מעמד ולהוציא עליהם פטנט. חלק מתאגידי הזרעים (כמו מונסטנטו האמריקאית) אפילו מפתחים זנים של צמחים עם זרעים עקרים, כדי שהחקלאים לא יוכלו להמשיך ולזרוע אותם בשנה הבאה ויהיו חייבים לחזור ולקנות את הזרעים שוב ושוב מהתאגיד. מכיוון שיש פטנטים על זרעים אז חקלאים נתבעים כשהם עושים את מה שחקאלים עשו מאז ומעולם – מנקים זרעים מהפירות הטובים ושומרים אותם לזריעה לשנה הבאה. הצמחים שלנו כבר אינם נחלת הכלל, אלא הופכים להיות המצאות עם פטנט רשום. היזהרו כשאתם יוצאים עם הילדים לגינה ולזרוע את הזרעים, ייתכן שזה לא חוקי. ההזדמנות לקנות זנים איכותיים של ירקות תמיד מחדדת אצלי את החשיבות של זרעי המורשת. זרעי המורשת הם בסיס בחקלאות מקומית – אלה הם זרעים שלא מגיעים ממפעל הזרעים ועברו שינויים גנטיים אלא זרעים אמתיים שאוספים מהצמח וזורעים מחדש. זרעי המורשת מתאימים יותר לאקלים המקומי, מבטיחים אספקת מזון איכותית, שומרים על צמחי המורשת ומאפשרים לכל אחד לגדל את מזונו. חפשו גם זרעי דרור. [...]

כתיבת תגובה