חלומות על שימוש חוזר – שימשוב? – ועל אספהמיה


אני מאמינה שמחשבה בוראת מציאות, לכן אני משתדלת לחשוב הרבה על אספמיה, לפעמים אפילו כותבת כך זה עוד יותר קיים. באספמיה לחפצים יש כבוד וסיפור:
כשאצא לקנות תיק, אני אוכל לבחור בין תיק שנתפר משילוט חוצות בסיום הקמפיין – למשל תיק מחתיכת דודי בלסר שהיה תלוי על הקיר בהלכה ב2006, וינטאג’ אמיתי, או תיק שנתפר מפנימיות של אופניים תלוי על חגורת בטיחות מטוטאל לוס, או תיק שנארג מאריזות הפוכות של חטיפים ע”י עובדים ששולם להם שכר הוגן וכן אפשר יהיה לבחור גם בתיק חסר יחוס עם הדפס של קיטי שיוצר כמובן בסין אבל מי ירצה בכלל תיק כזה?

בעולם הזה חפצים לא ימותו אלא יתגלגלו בחפצים אחרים, רעפים ישנים יהפכו בצרוף בוץ לרהיטי גן פיסוליים, אמבטיות משומשות למערכות מים אפורים, דלתות ישנות לשולחנות מעוצבים כצרכן נדע מה תכולת החומר הישן בפריט אותו אנו רוכשים, מי עשה אותו מה הסיפור שבא עם האובייקט הזה וכן כשקונים חפץ כל כך עמוס בתוכן קשה להיפטר ממנו, כי יש סוג של התקשרות לסיפור שבחרת מתוך סיפורים רבים, כל חפץ והסיפור שלו.

במציאות שימוש חוזר עדיין לא נכנס ללקסיקון, אנו מכנים מחזור כל שימוש נוסף בחומר, גם כשמדובר בפיסול בגלילי הקרטון שבמרכז נייר הטואלט. זו סוג של טעות, מחזור בהגדרתו הפורמלית הוא תהליך שבו “מפרקים” פסולת למצב של חומר גלם על מנת לייצר מוצרים חדשים. כל שימוש נוסף בחומר או חפץ לתכליתו המקורית או לתכלית חדשה ללא תהליך טכנולוגי המחזיר אותו לחומר הגלם איננו מחזור הוא שימוש חוזר! או Reuse.

בחצי שנה האחרונה הולך ונרקם לו כנס השימוש החוזר הראשון בארץ, הכנס הראשון בעולם בנושא שימוש חוזר התקיים בארה”ב באוקטובר 2010. מה שהתחיל בשבילי כקפיצה מטורפת אל הבלתי נודע, מכרז על כנסים אקולוגיים שנשלח למועצה שהלכה על רעיון השימוש החוזר, דואר אלקטרוני לטום סזאקי יזם צעיר שבנה מודל שמקיף צרכנים, יצרנים , חברות המגזר השלישי ואת רשתות הענק של ארה”ב מודל המאפשר שימוש חוזר בקנה מידה תעשייתי. הפך לעבודה קדחתנית בעקבות הזכייה במכרז ובמקביל מסע אישי בו המוני חוטים ממקומות וזמנים שונים בחיים חוברים להם לאיזה שהוא אריג קסום.

עוד 19 ימים ו20 שעות כך אומר המונה באתר יתרחש הכנס, ננסה לשכנע ששימוש חוזר הוא הזדמנות עסקית מופלאה, במיוחד אל מול חוק האריזות שאושר בינואר 2011 ויכנס לתוקף בקיץ. טום שמגיע ארצה במיוחד לכנס יספר את הסיפור המרתק שלו, נילסן המכון הבין לאומי יציגו את קולו של הצרכן האתי ברחבי העולם, נגלה שבחברות כמו נייק וליוויס השימוש החוזר כבר נכנס לערכי הליבה, הם פשוט יוצאים מהנחה שבעתיד אף אחד לא יתן להם להשתמש בכל כך הרבה מים, אנרגיה וחומר בתולי ולהשאיר כל כך הרבה פסולת כמו היום והם בונים את התהליכים שלהם בהתאם. הכנס יתן במה לקהילה המקומית שחיה Reuse או כפי שהציע מישהו “שימשוב” יום יום שנה שנה. ואני מקווה שצירופי המקרים הקוסמיים יתוו את מסלולם העקלקל מהכנס לחנות התיקים אותה אני חולמת, ולחברה שזו התרבות הצרכנית שלה.

לכנס הזה יש את המלאכים השומרים שלו, בכל מיני נקודות מפנה קשות פתאום יוצא מישהו מהערפל ובהנף כנף אלגנטי מאפשר את מה שנראה קודם כבלתי ניתן למעבר, כרגע ההתמודדות היא להביא את דבר הכנס לידיעת כל מי שיכול להיבנות ממנו, אנא הפיצו ברחבי הגלקסיה, ב3/3/2011 במרכז אומנויות הבמה בפרדס חנה, תיכתב פיסת היסטוריה שווה לקחת בה חלק.

11 תגובות לפוסט "חלומות על שימוש חוזר – שימשוב? – ועל אספהמיה"

 1. מאת חמוטל:

  וואו, מתלבש לי בול על המחשבות. אני בטוח באה (ודי מרחוק!)

 2. מאת lili:

  איזה כיף סוף סוף נפגש

 3. מאת טלי אבישי:

  הכתבה לוקחת אותי אחורה אל סבתא אפרת, שהיתה תופרת חצאיות משמלות ישנות, ממחטות מציפות ישנות, מוסיפה טלאים צבעוניים לבדים כדי ליצור שטיחי קיר ססגוניים… בעצם על שטיח קיר שלה התחברנו, לא?

  חיבוק,

  טלי

 4. מאת אלעד:

  מעניין תודה. רציתי להוסיף נקודה קטנה שבד”כ מתעלמים ממנה. במחזור יש מעט upcycling והרבה downcycling – למשל מוצרי פלסטיק שנהיים חלק ממגרש משחקים אבל משם כבר אינם ניתנים למחזור. נראה לי שלעיקרון זה יש מקבילה בעולם השימוש החוזר- כל עוד לדבר אין דרך לעלות ברמתט או איכותותו זו רק דחייה בהיצברותו כפסולת.

 5. על השאלה מהי המילה העברית לשימוש חוזר, אני מפנה אתכם לכתבה של רחל טל שיר, לפיה השימוש החוזר הוא מיחדוש. באנגלית יש 3 R, בעברית 3 מ’- מיחזור מיחדוש ומיעוט.
  http://www.mouse.co.il/CM.articles_item,1043,209,39724,.aspx

 6. מאת lili:

  המילה מיחדוש אמנם מתחילה ב-מ , אבל היא מתייחסת לחדש כערך , ובעיני חדש אין בו כלום אלא אם הוא מבטיח ביצועים טובים יותר , לכן המילה שימשוב בכל זאת עדיפה בעיני , אמנם לא מתחילה במ ולא תהיה לנו סדרה שאפשר להתייחס אליה בנשימה אחת כמו שלושת הRים אבל היא מייחסת חשיבות לאפשרות להשתמש ולא להאם החפץ חדש או ישן

 7. מאת רוברט:

  שימוש חוזר הוא תופעה שהולכת ותופסת תאוצה גם בעולם האדריכלות. יש לא מעט דוגמאות יפהפיות בעולם לפרוייקטים שמחדשים מבנים ישן, מה שחוסך עלויות וזיהום ולרוב גם מביא תוצאות מעניינות מאד מבחינה עיצובית.

  לאחרונה התקיימה תחרות עיצוב ותערוכה בנושא שימוש מחדש במגדלי המים בארץ, שרבים מהם הוצאו משימוש. מעבר למבנים היפים שהם, מדובר גם בסמל ישראלי שיושב בלב ישובים בכל הארץ, ופעמים רבות מתפורר לאיטו.

  פרטים: http://www.watertowers.co.il
  או במייל

 8. מאת נעמי לכיש:

  הנושא מאד קרוב לליבי , למדתי על הכנס רק היום. מה שמך ואיך ניתן ליצור איתך קשר?
  יש לנו על מה לשוחח. נעמי

 9. מאת lili:

  שלום נעמי, שמי לילי וניתן לתקשר איתי דרך המייל של אתר זה, את מאוד מוזמנת

 10. [...] כנס השימוש החוזר אותו יזמתי והפקתי עם המועצה והמשרד להגנת הסביבה, הייתי [...]

 11. לחלי שלום
  אני עוסק כמה שנים בבניית רהיטים מפסולת עצי בניין ומגרוטאות ברזל. תוכלי לראות באתר המצורף.
  אשמח מאוד אם זה מעניין אותך ונהיה בקשר לרעיונות חדשים.
  כל טוב
  מנחם אגסי
  052 6241899

כתיבת תגובה