מרץ 2011 – כמה גשם ירד עד כה והאם זו עדיין שנה חריגה!


כנס השימשוב שתפס את כל כולי נותר מאחור, מתפנה לאט למציאות החיים הבסיסית והמהותית, הגשם מאושש לו בעדינות בחוץ והשאלה אותה הדחקתי בחודש האחרון כבר לא יכולה להמתין, איפה אנחנו מבחינת הגשם? כמה ירד מתחילת החורף? איך זה ביחס לממוצע השנתי?

מסתכלת על נתוני הגשם של רמת הנדיב הגשם שירד עד ה10 במרץ כולל מסתכם ב-322 מ”מ, שזה בגדול 60% מהממוצע הרב שנתי של רמת הנדיב. לא מעודד! הולכת 10 שנים אחורה בנתונים, מנסה למצוא שנה בה פיזור הממטרים היה עם מרכז כובד לכיוון מרץ אפריל, לא מוצאת! אין ברירה אלא להודות ברמת הנדיב לעומת העשור האחרון המצב השנה הכי גרוע!

כפי שלמדתי אין מספר אחד שמייצג את הגשם בארץ כל אזור והממוצע שלו, לעיתים מקום אחד זוכה לשנה גשומה יותר ואילו אחר לשנה שחונה יותר, איך משכללים יותר גשם בנגב לעומת פחות בחיפה ואותו דבר בגולן למספר אחד , התשובה לא משכללים אין מספר כזה. השרות המטרולוגי העלה סיכום ביניים לכמויות המשקעים עד סוף פברואר.

אם משווים את הממוצע הרב שנתי עד סוף פברואר למה שירד השנה, מצבנו די מייצג: חיפה עומדת על 80% מהממוצע, תל-אביב 63% וירושלים על 51% בלבד. בצפון הכי קרובים לממוצע השנתי כפר בלום ואיילת השחר 101% , כפר גלעדי והר כנען מעל 90%. בדרום הכי רחוקים שדה בוקר 39% , אילת 27% ונגבה 54%.

אבל מה יש קטע אופטימי ” מפלס הכנרת עלה בחודש פברואר 2011 ב- 54 ס”מ, וזאת לעומת עלייה של 37 ס”מ בפברואר אשתקד. נפחי המים הזמינים בכנרת בחודש פברואר 2011 הסתכמו בכ-87 מלמ”ק. נפח זה גבוה מהנפח שהתקבל בפברואר אשתקד (67 מלמ”ק) ונמוך מהנפח הממוצע בחודש זה.” נתון זה לקוח מהדו”ח ההידרולוגי מרץ 2011 של רשות המים.

נעמי גולדברג כתבה אי שם בספטמבר שלפי פריחת החצבים מצפה לנו שנה בינונית ומעלה, ואני מקווה שהיא צודקת ושהגשם ימשיך לרדת דרך מרץ ואפריל כנגד כל הסיכויים והסטטיסטיקות והממוצעים השנתיים והנתונים ההיסטוריים, אמן.

2 תגובות לפוסט "מרץ 2011 – כמה גשם ירד עד כה והאם זו עדיין שנה חריגה!"

  1. מאת lili:

    עדכון – 28 במרץ הגענו ל356 מ”מ ברמת הנדיב שהם 65% מהממוצע לעונה, מה שעדיין הכי נמוך ב15 השנים האחרונות, בהן השנה הגרועה ביותר הייתה חורף 2006-7 כשירדו 382 מ”מ

  2. מאת lili:

    420 מ”מ ברמת הנדיב עקפנו את השנתיים הגרועות ביותר אך עדיין רחוק מהממוצע

כתיבת תגובה