השקיה מדויקת של הגינה – מחייבת קצת חישובים


השבת האחרונה ירדו מעל 10מ”מ של גשם ושוב נדחתה ההשקיה, למי שרוצה להיות מעודכן בזמן אמת מצ”ב שני לינקים מצוינים , לתחנה המטרולוגית החדשה של רמת הנדיב ולזו הותיקה יותר של בי”ס מופת חופים בחדרה. ובכל זאת הקיץ בדרך ונצטרך להשקות, השקייה נכונה כמו שאמרה נורית שגב במסגרת סדרת הגינון החסכוני במים, היא השקיה במחשב וטפטפות גם  אם כל מה שיש לך זה שישה עציצים, והרי הנתונים הנדרשים כדי לתכנת את המחשב.
המשתנים שנכנסים למשוואה הם:
עד כמה חם כלומר כמה מים מתאדים – בהתאם לחודש והמיקום בארץ, נתון זה נקבע  על פי ההתאדות מהגיגית, וניתן לקחת אותו מטבלאות ממוצעים, עוד הסתבר שביוני האידוי אכזרי יותר מאשר באוגוסט, לא הייתי מנחשת.
באיזה גידול מדובר – צבר צריך פחות מים מגינת הירקות, תצרוכת המים של עצי פרי משתנה בהתאם לשלב פריחה , חנטה , מילוי פרי ו/או קיום עשבייה שמתחרה אתם על המים או חיפוי השומר על הרטיבות, ברמה כללית יותר אלה המלצות משרד החקלאות
פרמטר נוסף הוא כמובן גודל השטח והמרווח בין השקייה להשקייה.
כתושבת פרדס חנה , הגיגית הקרובה אלינו ביותר גיאוגרפית ממוקמת בחדרה. בחודש יוני נתוני האידוי הממוצע הם 7 מ”מ ליום למטר.
דשא זה דוגמת החישוב הכי קלה, למרות שכבר בקושי מכירה אנשים עם דשא.
לפי מקדם של 0.6 כל מטר דשא צריך 4.2 ליטר מים ליום, כלומר דשא של 30 מטר, בהשקיה של פעם בשבוע ידרוש, 882 ליטר. לדברי דובי סגל, איש נטפים עדיף להשקות דשא עם ממטירים , מתזים היא צורת השקיה בזבזנית הרבה יותר, ואילו טפטוף טמון חוסך לפחות 30% מהמים אך מחייב הרבה ידע וניסיון.
דוגמת חישוב קשה יותר היא העצים אם ניקח את הלימון ששייך לקבוצת צרכני המים כלומר מקדם 0.4 ובשלב בו הפרי מתמלא צריך הרבה יותר, ונחליט על השקייה פעם בשבוע, מנת המים הנדרשת לעץ שקוטרו 5מטר ונניח ששטח ההיטל שלו 25 מטר. היא 70 ליטר ליום, כלומר כמעט 500 ליטר לשבוע.
בפועל  בפורום משתלת יגור מדברים על מינימום של 150 ליטר לשבוע שמונע פגיעה לתווך ארוך בעץ. נראה שבעצים המרחק בין השקיה אופטימלית לכזו המאפשרת לעץ לשרוד הוא הגדול ביותר. אבוקדו מסחרי מקבל 200 ליטר מים ביום ואילו העץ של השכנה שלי חי שנים בלי מים ובעונה שעברה אפילו היה לו פרי.
בקיצור אין תחליף למראה עיניים האם הפרי נושר או מתבקע, הפרחים נראים שמחים או עייפים.
עוד מקורות מעולים למידע
יום חמישי ההרצאה הבאה בסדרת גינון חסכוני במים הפעם על פתרונות בתחום החיפוי , תפיסת הנגר העילי והקומפוסט

4 תגובות לפוסט "השקיה מדויקת של הגינה – מחייבת קצת חישובים"

 1. מאת רון ארנולד:

  הי
  מענין, שמושי, המשיכו עם אינפורמציות דומות
  שלחו אלי לתיקון שגיאות כתיב (הגהה) טווח למשל

  בברכה, רון ארנולד

 2. מאת noa:

  בחצרנו עץ המנגו בן 60 נותן שפע פרי ושותה רק גשם.
  או שאולי שורשיו כבר הגיעו אל הגינה ושותים גם ממנה.
  פוסט מעניין .

 3. מה קורה אם יש לי מספר רב של עצי הדר משולבים עם עצי פרי נוספים? הרי לכל אחד צריכת מים אחרת, איך אני עושה את החישוב ומונע בזבוז?

 4. מאת lili:

  לכל עץ ניתן לשים מספר שונה של טפטפות וכך כשפותחים את הקו עץ שיש עליו שלוש טפטפות יקבל חצי מהכמות של עץ שיש עליו שש טפטפות בהנחה שהטפטפות הן מאותו הסוג, כמו כן יש סוגים שונים של טפטפות בעלות ספיקה שונה ולעצים בעלי צרכים שונים לגמרי כלומר עצים מבוססים וותיקים שצריכים השקייה רק פעם בשבועיים לעומת נטיעות חדשות מומלץ לסלול שני קווים נפרדים שיפתחו בתדירויות שונות

כתיבת תגובה