ניצול מי גשם להשקייה דרך תפיסת נגר עילי


תאור סכמתי של SWALE ובעברית שיח

המגרש שלנו נמוך ביחס לשכנים, גם נמוך יותר מהכביש, חוץ מבקצה הצפון מערבי (ועליו ידובר בהמשך) כשיורד גשם המים מהגג של השכנים ושלנו ומכל המגרשים השכנים ואפילו מהכביש זורמים ישר לכיוון הבית. בהתחלה ניסחנו את הבעיה, “איך להרחיק את המים מיסודות הבית ועוד יותר טוב להיפטר מהם, להוציא אותם מהמגרש”

דיברנו עם כל מיני אנשים, ממהנדסים ועד טרקטוריסטים, מיפרטים שונים נזרקו לאוויר , תעלה , יריעה גאודזית, ממולאת בחצץ שתוביל את המים לאותו הקצה הצפון מערבי ומשם החוצה, היה רק אחד מהם. קידוחים בעומק עשרות מטרים שיחדירו את המים היו עוד פתרון וכמובן שילובים שונים בין נושא ההולכה לנושא ההחדרה.
נקודת המפנה הייתה סדנה בת יומיים עם טל בשן וגלעד מרגלית, בה למדנו לבנות טרסה ולהטות נגר עילי למקומות בהם הוא נדרש כלומר לעצים, אי שם ביער אלונים ליד בר-גיורא. חזרנו עם הבנה מאוד ברורה שמי גשם הם משאב וכל מה שצריך לעשות זה לכוון אותם למקום בו הם נדרשים כלומר לעצים, התחלנו לשחק בבוץ, לחפור תעלות ולראות מה קורה בגשם
swale  או בעברית “שיח” הוא השם של התעלות אצל המקצוענים הבעיה היא שהרבה מהסרטונים שמוצאים בyoutube מצלומים ע”י Geoff Lawton בחוות באוסטרליה בהן עומדות לרשותם עשרות קילומטרים רבועים וכל “שיח” נחפר עם מחפרון ולא עם טוריה והוא ברוחב של כביש צר בגליל, אז איך מתאימים את העקרון שמודגם בסרטון לגינה עירונית בשטח כמה מאות מטרים במקרה הטוב?

הפרינציפ ברור, תעלה מאוזנת מבחינת קו הגובה כך שהמים יוכלו לעמוד בה ולחלחל, שנמצאת כמה שיותר גבוה אם קיים מדרון (כמה מדרון כבר קיים בגינה עירונית) שחסומה בשפה מוגבהת , עליה שותלים צמחים שיהנו מהמים המוחדרים ויגנו על ההגבהה מסחיפה, ושוב האם ניתן להקטין משמעותית את קנה המידה?

גם המאמר המעולה של דוד ערן על נטיעה מבוססת נגר מקומי מתייחס לשטחים גדולים כמו הלימנים בצידי הדרכים בנגב, הנוי הקיבוצי בניר עוז , חורשות וכ”ו

למזלנו פגשנו את דור חבקין, מתכנן פרמקלצר המתמחה בשיקום נוף ומערכות מים, שלא רק נתן לנו תחושה שהכל אפשרי אלא גם הראה לנו צילומים של שיח שרץ בגינה שהייתה ברוחב 5 מטר ושימש כשביל, להחדרת הנגר וגם לניקוז עודפים (הסתבר שדור לא מסתפק בשימוש אחד לאלמנט שהוא יוצר בגן, אם יש שלושה שימושים הוא מרגיש שזה עשוי טוב). לפי דור צריך לשחק בבוץ (הכל גם תלוי מאוד איזה בוץ/אדמה יש בשטח) לראות מה עובד אבל הסוויל יכול להיות בעומק מינימלי של 25 ס”מ, רוחב של שביל (נגיד 30 ס”מ) והשיפוע הנדרש יכול להיות הפרש של 20 – 25 ס”מ בלבד שזה הפרש הגובה שנוצר אם שמים שכבת חיפוי טובה.

ברוח זו נמשיך את הניסיונות כשתהיינה תוצאות משביעות רצון נשתף בתמונות של לפני ואחרי ומי שיש לו ניסיון וממצאים בנושא יותר ממוזמן להוסיף אותם לפוסט, רק שיהיה מספיק גשם השאר כבר נסתדר

כתיבת תגובה