דשא סינטטי היום, אבק פלסטי בעתיד


הצילום מארכיון גן שמואל

מודה, דשא סינטטי כואב לי בעיניים, הקלות הבלתי נסבלת שבה שמים משטח פלסטיק על האדמה וקוראים לזה דשא והנה זה מופיע על עוד ככר, אי תנועה, פולש לכל חלקת אדמה ציבורית- מושבה ירוקה עם עתיד ורוד מתכסה לה בשטיחי דשא סינטטי.

אז יש יתרונות מהם אני לא מתעלמת:

 • לא צריך להשקות – כבר חסכנו מים
 • לא צריך לכסח ולטפל – כבר חסכנו אנרגיה וכסף
 • זה נראה ירוק, אם כי בעיני יש ירוק ויש ירוק, גם הלינוליאום בילדותי היה ירוק זה לא גרם לי להרגיש קרובה לטבע.
 • אם משווים לדשא, הטענה שזה חוסך דשנים , חומרי הדברה שלל חומרים שלא מוסיפים בריאות לא לנו ולא לסביבה, אבל דווקא בפרדס חנה-כרכור המועצה היטיבה להשתמש בשלל צורות גינון חסכוניות במים, כך שאצלנו דשא מלאכותי מחליף גינון, לא דשא טבעי!
 • בשטחים ציבוריים בלתי מטופלים מצטברת פסולת, עשבים ואבק ואת כל זה מונע השטיח!

ובכל זאת:
שטיחי דשא מלאכותי, אינם בונים סביבה טבעית , בה יצורים מן החי מוצאים מקלט בסביבה העירונית, אפילו המיקרואורגניזמים שמהווים חלק מחיות האדמה מתים מתחתיו, ברור גם שה”דשא” לא תורם לספיגת הפחמן והפיכתו לחמצן , יותר מלאכותי משמעו פחות ריאה ירוקה עבור כולנו אבל גם אם נסלח למלאכותי מה שהוא לא , אינני מוכנה “להחליק” את הכן

אין ויכוח שדשא מלאכותי, צובר ופולט חום, רוב המחקרים המדעיים שנעשו התייחסו למשטחי דשא ספורטיביים הנתון שמצאתי הוא הפרש של40%, לא יודעת מאיפה הם גוזרים את האחוזים שלהם, אבל גם אם מדובר רק בכמה מעלות זה מוסיף לתופעת אי החום העירוני המזגנים פולטים חום מלמעלה, הדשא מקרין חום מלמטה ואנחנו באמצע.

ומה עם מה שאנחנו נושמים? לפי עיריית ניו יורק רוב משטחי הדשא המלאכותי מבוססים על תשתית של צמיגים גרוסים, כשהם מתחממים משתחררות תרכובות אורגניות נדיפות (VOC) , שלא רק מזיקות לסביבה ומגבירות את אפקט החממה אלא גם כוללות חומרים מסרטנים. דרך אגב זה נכון גם למשטחי פתיתי הגומי במגרשי השעשועים, במיוחד כששורפים אותם, אז נניח שהשטיחים יתפתחו לידידותיים יותר הדבקים בהם ישתמשו יהיו ירוקים יותר עדיין כשהם נשחקים איזה שהוא סוג של פלסטיק הופך לחלקיקים מיקרוסקופיים מרחפים באוויר ומי שרוצה להוכיח שזה בריא לנשום כל סוג של פלסטיק שיקום!

נקודה אחרונה כמו כולנו גם הדשא הסינטטי יהפוך לפסולת בסוף חייו, בדשאים בהם השימוש אינטנסיבי מדובר ב8 עד 15 שנים, בדשאים עליהם לא דורכים מדברים על יותר, לכשיסיים את חייו הוא אינו ניתן למחזור, עוד 15 שנה לא תתאפשר הטמנה בישראל (0 הטמנה אחרי 2020) אז אולי זו נקודה שכדאי להביא לידיעת אגף שפ”ע איך תפטרו מהררי הפלסטיק המת הזה באופן חוקי בעוד 15 שנה וכמה זה יעלה לכולנו אז? האם לקחתם את זה בחשבון כשהתחלתם לפזר שטיחים ברחבי המושבה, כי עכשיו זה חוסך מים ועבודה?

לסיכום אין ברירה אלא לשנות פרספקטיבה , אנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו את הירוק הצומח הזה שהתחיל בגינות פורמאליות באנגליה על גבול המדבר, יש לגנן עם בני שיח, צמחים חסכוניים במים, פקעות, לחפות בהרבה רסק גזם ולסגל לעצמנו אסטטיקה מעודכנת ומקיימת יותר.

עוד בנושאי אתגרי גינון מקיים:
70 צמחים חסכניים במים ובלוג אחד מעולה
תובנות מהקליניקה על מים אפורים-חלק א’

ויש תוספת מה25 בספטמבר,
כשהבנתי כמה זה עושה לי כאב בטן
פתחתי עצומה באתר עצומה תחת השם NOFAKE
מאמינה שמעבר לחתימות צריכה להעביר אל המועצה את הנימה האישית של התושבים שפשוט לא רוצים את זה מזמינה אתכם לשלוח אלי את הגיגיכם בנושא במייל רגיל ואני ארכז אדפיס ואעביר למועצה. כמו כן נראה שחשוב שאנשי מקצוע העוסקים בתחום (אדריכלי נוף , אגרונומים, גננים עם נסיון בנושא) יכתבו למועצה את דעתם המקצועית על המוצר ואם מישהוא יודע לעשות את התחשיב כמה זה באמת חוסך מול גינון חסכוני במים , זה נראה לי מאוד חשוב!
כל מי שזה ממש כואב לו בבטן מעבר לחתימה או מייל, מוזמן ליצור איתי קשר וביחד…

3 תגובות לפוסט "דשא סינטטי היום, אבק פלסטי בעתיד"

 1. שלום לכולם,
  אני אהיה יותר משמח במידה וימצא יצרן אחד שיוכל להעביר את הדשא שלו תיווי ירוק (ת.י. 14020 ) ע”מ להוכיח שפגיעתו בסביבה מופחתת . בברכה, ישראל בן – דור 052-2588402

 2. [...] (פוסט מעניין על מדשאות סינטטיות בגינון ציבורי בבלוג תחת עץ הפקאן), האמנון ותמר המפלצתים והצבעונים הזקורים. הפוסט מיוני [...]

 3. מאת זהר:

  בשפלת החוף ישנם משקעים של כ-500 מ’ק לדונם מידי שנה. כאשר מניחים דשא מלאכותי כל המים האלו מתנקזים לים במקום להספג בקרקע.

כתיבת תגובה