טיפים לגן שמח – אוקטוברבאוקטובר כדאי לזרוע אפונה ריחנית, להשריש ייחורים של רוזמרין ,גרניום וכל צמח אחר הניתן להשרשה אני זוממת על המטפס השופע של השכן, לשתול את הפקעות המקדימות ובעיקר אפשר לשתול את גינת הירקות של החורף.
מה כלול בגינת החורף:
כל סוגי העלים הירוקים: חסות כמה שיותר סוגים, רוקט, אורוגולה, מיזונה, מנגולד, סלק עלים , בוקצ’וי, כרוב, כרובית , ברוקולי, כרוב סיני, פטרוזיליה, כוסברה, שמיר, סלרי…
השורשים: גזר, סלק, קולרבי, צנון וצנונית, לפת …והאחרים שזה בעיקר מבחינתי אפונה ותות שדה
מתי שותלים/זורעים:
כמו שאמרו במפגש החלפת הזרעים בחווה ואדם, אם משתמשים בזרעים איכותיים וזורעים בזמן עשינו כבר חצי מהעבודה, מתחילים לזרוע בספטמבר, מעבירים לערוגה המוגבהת בתחילת אוקטובר, אני מעדיפה לזרוע במגש את כל העלים ולהעביר לערוגה במרווחי הזריעה החביבים עלי במקום לדלל, מתן הגנן גורס שגינת חורף טובה נשתלת במחזורים של חודש לאורך כל החורף, כל פעם קצת מהכל. כך שומרים על רצף של ירק לאורך כל העונה. אני לא מצליחה להיות כל כך מתוכננת אבל העלים הירוקים פשוט מצליחים מה שאני לא יכולה להגיד על יבול העגבניות של הקיץ.
ועל התותים עוד לא דיברנו,

אין כמו תות שדה מהגינה כל תות הוא שטפון של טעם שכובש את החיך והנשמה, כבר שנתיים שיש לנו תותים בגינה ואני עדיין בניסיון לפצח את הגידול הזה, כרגע שיחי התות מוציאים שלוחות וזה הזמן למקם את השלוחות בעציצים קטנים להשקות עד שמשתרש היטב ואז לנתק את הקשר עם צמח האם והרי יש לנו צמח תות. והנה כמה תובנות שלי מההתבוננות בתותים-
א. תותים צריכים מעט מים, אצלנו זה 10 דקות טפטוף בבוקר או גשם, בתקופה של גשמים חזקים התותים פחות טעימים, אצל אילת שמשקה יותר ממני התותים פחות טעימים.
ב. כדי להניב הם צריכים שמש, אבל בקיץ צריך להחביא אותם בצל, איך פותרים את הדילמה, התחלתי לשתול אותם בעדניות ולנייד כל חצי שנה.
ג. תמיד שואלים אותי על הציפורים, אז אצלנו המזיקים שפושטים על התותים הן חשופיות ונמלים, בקיצור תותים צריך להרים הילדים משעינים את הפירות על חרסים, אבנים מקלות , תות שנוגע באדמה בדרך כלל לא מגיע לשלב האדום מתוק בשלום.
ד. אומרים שכדאי לדשן כדי להגדיל את היבול, מכיוון שאני עוד לא סיגלתי לעצמי הרגלי דישון סדירים לא יודעת האם נכון או לא , אבל שווה לנסות

ומה עוד ?…אפשר לקרוא גם את הטיפים של נובמבר

כתיבת תגובה