מי בכלל צריך שטחים פתוחים- נכסה הכל בפלסטיק


לפני שבוע בדיוק (25/9/2011) הלכה לעולמה או ליתר דיוק עזבה את עולמנו האשה ששתלה עצים כלת פרס נובל לשלום ואנגרי מאטאיי, “פגשתי” אותה היום מדברת אלי בסרט DIRT היא הזכירה לי שהאדמה היא העור החי והנושם של כדור הארץ, שהיא נחוצה לנו לא פחות ממים ואיפה שהמהות המורכבת ממיליוני אורגניזמים של אדמה פוריה מסתיימת, מתחיל המדבור, המחסור במזון המלחמות…
היא נפרדת במשל על יונק הדבש: היער נשרף וכל החיות בורחות מהיער עומדות המומות ומסתכלות על הלהבות שמכלות את ביתן , רק יונק הדבש ,עף לנחל לוקח טיפה במקור, עף לאש ומשחרר את טיפתו על הלהבות וכך שוב ושוב…אומרות החיות מה הטעם אתה כל כך קטן והטיפה שלך כל כך קטנה והלהבות עצומות אומר להם יונק הדבק “אני עושה כמיטב יכולתי” ואנגרי מזמינה אותנו לעשות כמיטב יכולתנו.
אז מי שלא מאמין שהמושבה מתכסה בשטיחים ירוקים מפלסטיק פתחתי מפה שיתופית אליה כל אחד מוזמן לעלות את השטיח החביב עליו, למי שלא מנוסה כמוני זה קצת מסובך שילחו תמונה עם כתובת ואעלה אותה על המפה.
נורית השמשוני יפה הגיבה בשרשור שנוצר סביב הפוסט הקודם במושבה חופשית תקציר תגובתה הוא -
1, מה אתם קופצים, זה חוסך מים וגם לא מצמיח עשבים היא צודקת גם לבטון ולאבנים משתלבות יש את שתי התכונות המצוינות הללו, אותן גם ניתן למחזר ,שטיחי פלסטיק אי אפשר השטיחים של היום הם ערימות הזבל של מחר. למה בכלל צריך שטחים פתוחים /ריאה ירוקה (אולי אפשר למדל מפלסטיק גם קצת עצים כמה חצבים וזמיר מלאכותי)
א. מגוון ביולוגי, בעולם שלנו הכל קשור להכל, בספרה מספרת ואנגרי שהזקנים תמיד אמרו שהתאנה קדושה ואסרו ללקט ממנה עצי בערה מאוחר יותר בא יזם זריז וכרת את התאנה הקדושה עם התאנה נאלמו גם המים הזכים שזרמו ליד שורשיה עכשיו אנשי הכפר נדרשים ללכת ארבע שעות כדי להגיע למי שתייה. מגוון המינים זה גם מיליוני היצורים המפרקים באדמה , גם העשבים שצומחים אחרי הגשם , גם הזחלים שאוכלים מהם בכל פה. וגם הנמלים, בסרט DIRT מדברים על גגות ירוקים ועל סילוק האספלט כדי ליצור סביבה מסבירת פנים למגוון המינים ולמצוא מחדש את האדמה , אנחנו כרגיל בצד ההפוך של הגלגל הסובב.
ב. שטחים פתוחים גם מספקים שירותי סביבה: קיבוע פחמן ומיתון תופעת ההתחממות וזיהום האוויר, מאפשרים שמירה על איכות וכמות המים. דרך אגב מי שהעז להציץ מתחת לשטיח (לשם הרי מטאטאים את כל הלכלכוך) ראה שהשטיח מונח על מצע חצץ מהודק ובו חורים קטנים ומרווחים למעבר מים, כלומר בארוע גשם ניתן להתייחס לשטח השטיח כמו בטון המים לא יכנסו דרכו לא יעשירו את מי התהום המקומיים אלא ימשיכו ויזרמו, ומה יקרה לזית שהדשא הסינתטי נושק לגזע שלו אם שום מים לא יחלחלו דרך השטיח , כשהזיתים בשטיחים יתחילו להתייבש נדע את התשובה.
ג. משקפים ערכי מורשת ותרבות, נופים ודימויים. על זה מוסיף שלמה אילן האב הרוחני של החקלאות האורגנית שנפש האדם כמהה למראה חילופי העונות למגע עם העלים הנושרים לריחות המשתנים…בקיצור בדיוק מה ששטיח שלו קוראים דשא סינתטי לא יוכל לספק לעולם.

לסיום מבטיחה נורית השמשוני שמועצת החכמים תשתף אותנו ב…הנחיות לשימוש בדשא הסינטטי וחלופות אחרות לחיפוי קרקע… ואני אומרת אם בארזים נפלה שלהבת והשטיח הפלסטי הוא האלטרנטיבה הנבחרת בה יש להשתמש ואח”כ יש גם חלופות אחרות , מה יגידו אזובי הקיר

מי שרוצה לזרוק טיפה על היער הבוער מוזמן לחתום על העצומה או לדף הפייסבוק

מי שרוצה לקרוא עוד על השטיחים בעד ונגד מצורף לינק למסמך מחלקת המחקר של הכנסת

2 תגובות לפוסט "מי בכלל צריך שטחים פתוחים- נכסה הכל בפלסטיק"

 1. עודד זה קל אתה לא מבין
  עודד אני קונה ושוכח
  עודד תבוא לראות זה יופי
  עודד אין יותר בעיות לא צריך גנן
  עודד תראה חסכנו מים
  עודד אל תשאל זרקנו את המכסחת
  עודד תראה איזה צבע יפה

  עודד מה קרה לעצים התייבשו
  עודד מדוע הכלב לא דורך על הדשא
  עודד מדוע חם בחצר
  עודד מדוע הגינה נראית ככה אתה יודע עייפה
  עודד זו לא גינה
  עודד זה פתאום כמו חנות פלסטיק
  עודד מה אתה מציע
  עודד

 2. מאת מיכל:

  ישבתי עם הילדים על ספסל בבית ספר בכרכור אחרי חוג קפוארה ואכלנו רימון. כמובן שחלק מהרימון מצא את עצמו לאדמה. אופס אין אדמה אלא דשא סינטטי. הרימונים שנפלו לא יוכלו להתאחד עם האדמה. אני חושבת על כל הדברים הללו שנופלים על האדמה ויכולים להפוך תוך זמן קצר לחלק מהאדמה: זרעים שונים, עלים, ענפים. על משטח פלסטיק הם רק יכולים להפוך ללכלוך.

כתיבת תגובה