כשיזמים, מהפכנים ומייקרים נפגשים – נולדת חדשנות

צילום:אילן גרייסר

צילום:אילן גרייסר

בסוף השבוע האחרון נערך בחאן בארותיים מקום קסום כשלעצמו TentTech – אי כנס ובאנגלית Unconference, פורמט בו בשונה מכנס המשתתפים יוצרים את התוכן, הרצאות, פרויקטים ודיונים, האי כנס מתהווה בזמן אמת, מגיב, משנה צורה, דוהר לכיוונים בלתי צפויים, הוא אירוע אקטיבי חי ותוסס. רק מי שלקח בו חלק יודע עד כמה!
חיבור הפורמט הזה עם קהילה הטרוגנית החולקת חתירה לעתיד בר-קיימה אך כל אדם בה סובב בעולמות תוכן שונים ומביא איתו מיומנויות שונות:
מהקמת רשת תקשורת בכל אשר ילך- לראשונה ב21 שנות החאן בבארותיים לא רק שהייתה בו קליטה, אפילו של תחנת רדיו מטורקיה אלא גם גלישה באינטרנט
ועד… שימשוב (שימוש חוזר) בשטיחי רכב שנזרקו ליצירת “סנדלים בלתי נראים”. לא פלא שהמתחם הלך והתמלא בפרויקטים שכללו הפקת חשמל משפכים, הפקת חשמל מעפיפונים, טורבינות רוח, כיפות גאודזיות מסוגים שונים, פאנלים פוטו-וולטאיים מחוברים דרך ארדואינו לצרכנים, מקררים סולריים. תנורים מעופפים, ביניהם הופיע גם רכב של בטר פלייס שהגיע לקצה העולם לאחר החלפת סוללה במשאבי שדה פעם רעיון היום מציאות!

כוחה של קהילה
דרור תכנן מייחם סולרי, מערכת שמסוגלת לחמם 100 כוסות מים לטמפ’ של 95 מעלות, בעזרת אנרגיית השמש, הוא הצליח למצוא פתרון לאספקת המים החמים מוקדם בבוקר לפני שהשמש מתעוררת, להתאמת המערכת לשומרי שבת, ולא היה מרוצה מהדרך שבה הוא מטפל בבועות הקיטור שעשויות להיווצר בתנאי שמש אינטנסיביים. אחד היושבים במעגל נזכר שכשהוא החליף את הפיה במקלחת בפיה רחבה יותר, המקלחת המבעבעת הפכה לשקטה , ביחד נמצא הפתרון פשוט ואלגנטי, ברוח המתקן.

מתנדבי מהנדסים ללא גבולות- רחובות, חזרו לפני שבוע מכפר באתיופיה, בבית הספר רשומים מעל 500 ילד, הם לומדים בישיבה על רצפת בטון גסה, רוח נכנסת דרך האין חלונות, מקשיבים למורה שלהם ולזה ושומעים את זה שמדבר בכיתה הסמוכה, אין לוח אין גם הפרדה אקוסטית, אין כיתות מעבר לחמישית אבל יש מחסור במי שתייה. תוך חודש יעלה קמפיין התרמה בindiegogo כדי שבאוגוסט יוכלו לנסוע לשפר את הבית ספר, בינתיים המעגל מתעסק ברעיון של טיהור מים בקנה מידה גדול באמצעות רסק זרעי מורינגה, מדברים גם על המודלים הכלכליים המתאימים לאפריקה.

כשאדם שדואג להנגשת הטכנולוגיה לבית הספר באתיופיה, רואה טורבינת רוח מסתובבת להנאתה הוא לא יכול שלא לבדוק אפשרות שהיא תיתרם לבית הספר, ברוח השיתוף שנושבת כל הזמן ב-TentTech והלרג’יות האישית של בעל הטורבינה היא נתרמה לאחר שתעבור שיפורים ובאותה הנשימה הוצעה סדנה לבניית טורבינות מטעם המייקרים של חיפה – למה דגים כשאפשר חכות.

ממדריכי הרכבה למדריכי פירוק
יש המדברים על שימוש חוזר כמאפיין אקזוטי בTentTech רוב הפרויקטים התבססו על רכיבים שהוצעו מהקשרם המקורי, הסתבר שבשביל טוריבנת רוח כדאי למצוא מנוע של מברגה שכבר לא נטענת בשביל לבנות מדפסת תלת מימד אפשר לפרק מוטות פלדה ממדפסת הזרקת דיו, אחד ממעגלי השיח עסק בבניית מאגר מאיפה (ואיך) מפרקים את מה שצריך לפרוייקט מסויים, בדירוג מכשירים שסיימו את חייהם ביחס לשיעור החלקים הניתן להנצלה מהם ובמציאת מקורות מימון והצעדים הבאים בפרוייקט.

הרבה דברים התרחשו , רובם במקביל, מי שיכול להשלים שורה או יותר על דברים שהיה שותף בהם מוזמן, להקת זנבנים סקרנית הסתובבה במתחם, חסרונו של חנן גם כן, בסוף אפילו ירד גשם והתפשט הריח הזה שאי אפשר לעמוד בפניו, אקורד סיום הולם. מהפכנים, יזמים ומייקרים (לעיתים חלקים שונים של אותו האדם) נפרדו ויצאו לדרך חזרה למציאות.

תגים: ,

3 תגובות לפוסט "כשיזמים, מהפכנים ומייקרים נפגשים – נולדת חדשנות"

 1. מאת יפה עודד:

  הקלות הזו
  של הגישה הזו
  אל החנות הזו
  שיבשה דעתו של אדם
  וכשאנחנו מספרים
  על הקלות
  שבנטיעה
  בטיפול באדם
  בסיוע
  בעזרה
  ולהראות דוגמא
  כבר בכלל לא כל כך ברור
  ולכן
  העבודה הקלה הזו
  ומה היא הקלות הזו
  אדם מטלפן לעיריה ואומר
  תעיפו את העץ
  העץ מפריע לי
  תעיפו את העץ
  העץ מלכלך לי את האוטו
  את התופעה הזו
  ועל התופעה הזו
  נשרש
  כי כבר כל כך קשה להגיד לאדם
  כך זרע וזרע
  כך שתיל וטע
  ואפשר
  אני מה זה אופטימי
  אפשר גם אפשר
  ועושים בכל יום נפש אחת

 2. מאת lili:

  כל כך צודק! צודק! צודק!

 3. מאת עופר קרן:

  במהלך הכנס למדנו שבנוסף לצורך הלאומי שלנו לרדת בצריכת המשאבים
  reduce
  לצורך שלנו למחזר משאבים
  recycle
  ולהשתמש במשאבים יותר מפעם אחת
  reuse
  אנחנו צריכים ללמוד לחשוב
  re-think
  וללמוד לתגמל נכון את העוסקים במלאכה
  reward
  בתקווה להתראות גם בכנס הבא
  עופר

כתיבת תגובה