פרוייקט WePlay – כשחומר פוגש במודעות

WePlay2013כאשר תמונה אחת שווה אלף מילים זה תמיד מרגש אותי (גם מקצועית), כזאת היא עבודתו של פיטר מנזל, לאחרונה חזרתי לשני פרוייקטים שלו Hungry Planet ו-Material world. הראשון מתעד את התפריט השבועי של 30 משפחות ב24 ארצות סביב העולם, ועלותו בדולרים אמריקאיים, השני מנציח את רכושן של אותן המשפחות.
צילומי הרכוש של משפחות מאפריקה ואסיה, הזכירו עולם בו כל הרכוש שימש אותנו ביום יום- עולם ללא עודפים!

לפתע הציף אותי הרעיון לצלם ילדים עם רכושם – משחקים וצעצועים, פרוייקט We Play נולד! לפי המחקר האנתרופולוגי הגדול מסוגו על החיים המודרניים כל ילד נוסף מגדיל את רכוש המשפחה ב30%, עומס החפצים שמלווים אותנו בולט ומעסיק במיוחד בכל הנוגע לצעצועים החלטתי להוציא את הצעצועים מהארון (וגם מהמגירות והמדפים) ולסדר אותם כך שיראו יחד עם בעליהם, החל בצאצאי הפרטיים.

מרעיון לביצוע הדרך לא קלה
היא בת 10 וחצי והוא בן כמעט 7, שניהם רגילים שקשה להסביר לזרים במה אמא עובדת, אבל תמיד תומכים, גם הפעם הם הסכימו להשתתף, וכך זה התגלגל משם:

1. הסתכלנו ביחד על צילומי Hungry planet דיברנו על איך במקומות שונים בעולם אוכלים דברים שונים, משפחה היא דבר שונה, על מזון שמגדלים לעומת זה שמגיע מרשתות השיווק, דיברנו הרבה גם על סטיילינג איך מציגים את הדברים בצורה מעניינת ובהירה. הסתבר שגם בגיל שבע המסר של תמונת המשפחה מצ’ד ברור יש אנשים רעבים בעולם!.

2. היה ברור לי שזה לא יסתיים ביום אחד, טעות מספר אחת שעשיתי, לא הזהרתי את הילדים בכמה הרבה עבודה מדובר, ממליצה לתכנן ביחד זמן התחלה ולו”ז ריאלי הכולל מספיק הפסקות למשחק בכל הצעצועים “החדשים” שפתאום צצו כי אחרת איפה הכייף.
כמו כן ממליצה להבהיר שאין משהו לא בסדר בכך שיש להם הרבה משחקים ושלהפך הפעילות בה הם מכירים ומוקרים אותם היא עשייה חיובית ומשמעותית.

3. כתוצאה במהלך היומיים שבהם הכנו את הצילום הם כעסו עלי ועבדו איתי לסרוגין,

4. טכנית: היינו צריכים להבין את גבולות התצלום ולהזיז חפצים שמצאו את עצמם מחוצה להם, לעקוב אחר האופן בו משתנה האור לאורך שעות היממה, מעקב שהבהיר שאנו חייבים לצלם לפני השעה 2 אחרת לא יהיה לנו מספיק אור.
זה היה קשה עד בלתי אפשרי לסדר את כל הצעצועים בצילום הבודד, גם אחרי שתלינו חלק מהם והתפשרנו על נראות נותרו סט כלי תה ושלוש ערכות יצירה מחוץ לפריים. בסוף על פי מיטב המסורת של פיטר מנזל הזמנו את ה”נכס” הכי יקר ללב ילדי, “גזר” הארנבת וצילמנו.

אפילוג או הרוחניות שבחומר
אחרי טקס הצילום, ניפינו כמות גדולה מאוד של צעצועים, – הצעצועים הועמדו בשורה והילדים העבירו חלק לערמת המסירה וחלק אחר להחזרה לחדר, אני לא השפעתי. הבן חשף את האלוגריתם הפנימי כשהנחתי לפניו 4 כדורי טניס, הוא אמר את השניים היפים יותר נשאיר ואת השניים הפחות יפים נמסור. לאחר שסיימנו לסדר את החדר הרגשנו מרחב שמעבר לסדר, משהו פתוח, פנוי! הבת ציינה שזה מרגיש כאילו רק עברנו דירה היום והבית חדש. שאלתי אותה אם זה נעים לה והיא אמרה שמאוד.

במחשבה שבדיאבד נראה שהתהליך העניק לנו כמה שיעורים:
דע מאיפה באת - הכרנו את כל הצעצועים והמשחקים שברשותנו, רבים מהם לא זכרנו או ידענו על קיומם,
תיקון צעצועים ותיקון עולם – ההתייחדות עם הצעצועים יצרה הזדמנות לתקן את מה ששבור, או לפחות לדבר על זה.

תחושת שפע גדולה, פתאום היינו מוקפים באוקינוס משחקים, כל מאגר המשחקים שלא זכו בסטטוס המועדפים ולכן היו רחוקים מהעין ומהלב לפתע היו מאוד נוכחים וראויים להערכה.

טקס להוצאת רכוש מהבית, יש לנו שפע טקסים שבהם רכוש נכנס , ימי הולדת , חגים, מתנות …יצרנו ביחד טקס לא פחות חגיגי שמנציח ומשחרר, אני מקווה שנצליח לדבוק בטקס הזה כל שנתיים כיעד.

למדנו שיעור אינטנסיבי בארגון וסדר - אני שונאת/לא יודעת לסדר, אני מניחה שאם זה לא עבר לילדי בד.נ.א. זה כבר מזמן חלק מהם הודות לדוגמא האישית , לצערי. בתהליך בניית הסט סיווגנו והעמדנו כל חפץ בצילום לשים אותו אח”כ במקום כבר היה קל ,קל קל.

התענוג שבפשטות – כשיוצאים לטיול, יש רגע של הקלה רכושך הוא מה שמכיל התרמיל , כל השאר נשאר מאחור כמו גם ההחלטות של מה לקחת ומה להשאיר, ניהול הרכוש שלך והדאגה לו הרבה יותר פשוטים, אתה מרגיש קל בהרבה מובנים, ריח ההתחלה החדשה שנשב בחדר והחללים שנפתחו היו התענוג שבפשטות.

we play eco project- pardes hanna

אנחנו משחקים, גילאים 7 ועשר וחצי, הארנבת גזר בוחנת את התופעות החדשות בסלון

תמונה אחת היא לא פרוייקט
תמונה אחת היא במקרה הטוב רעיון, כדי להפוך את הרעיון לפרוייקט, צריך אתכם: אנשים שידבקו בקסם, ילדים שיסכימו לצאת להרפתקה, הורים שישקיעו את העבודה והיצירתיות, ובמידת הצורך גם צלמים וסטייליסטים שמוכנים לעזור. “אנחנו משחקים” we Play ויוצרים ביחד אוסף תמונות, האוסף יודע לחצות יבשות זה כבר שינוי תפיסתי, יצירה של מערכת ערכית אלטרנטיבית , ביחד! מדגדג לכם להשתתף -מוזמנים לפנות אלי במייל. כבר צילמתם ויש תמונה מוזמנים לשלוח למייל , בצרוף מקום מגורים, גילאי הילדים וכמה מילים על החוויה.

2 תגובות לפוסט "פרוייקט WePlay – כשחומר פוגש במודעות"

  1. מאת ארנון זמיר:

    איזה רעיון מעולה! אני מאוד אוהב את התמונות המקוריות (של מנזל). נראה לי שלפרוייקט שלך כדאי לגייס איזשהו צלם / סטייליסט קבוע, שיש לו גישה לילדים, כדי למקסם את האפקט.

  2. מאת lili:

    עוד סדרה של צילומי ילדים עם הצעצועים האהובים עליהם ביותר ואני שואלת את עצמי חוץ מהאהובים ביותר מה עוד יש להם, למי יש ולמי אין, בני כמה הם?

כתיבת תגובה