קהל בעידן המספרים הגדולים?

photography: Alexander Kesselaar

photography: Alexander Kesselaar

כל רעיון צריך קהל כבר אמרנו בפוסט הקודם

כמה קהל אתה צריך?
“כמה שיותר!” אתה משיב בשליפה,
רגע,תחשוב על זה עוד הפעם
תנובה צריכה כמה שיותר אנשים שיקנו את מוצריה, כמה שיותר פעמים בשנה, בגלל זה תקציב הפרסום השנתי שלה גדול מ20 מיליון דולר, על כל אדם משלמים, אם לא בכסף ממש בהשקעת זמן ואם לא בהשקעת זמן בעלות אלטרנטיבית אחרת. אני מהמרת שאתה לא תנובה!

אז כמה? אנחנו חיים בנורמות פייסבוק, חמשת אלפי חברים בפרופיל פרטי זה נורמלי בלי להיות: פוליטיקאי – יאיר לפיד 205,104 לייקים, ספורטאי – עומרי כספי 84,105 או זמר-עברי לידר 51,971, בקבוצת פשפשוק הגרסה הפייסבוקית ליד 2 יש יותר מ151,000 חברים בלי שום סלבריטי. זה משנה לנו לגמרי את תפיסת המציאות, פתאום נדמה שכל מה שלא מגיע לאלפים אינו ראוי לתשומת ליבנו?

בעולם שמחוץ לפייסבוק וללייק בלחיצת כפתור, רוחב הפס שלנו שונה לגמרי המספר המקובל הוא 150 אנשים איתם ניתן לקיים קשרים חברתיים יציבים בחלון זמן כלשהוא, המספר הזה ידוע כמספר דונבר ומתבסס על מחקרים אנתרופולוגיים (לאנשים שונים כישורים חברתיים שונים ולכן הטווח הוא 100 -230), ההגבלה נובעת מגודל הניאוקורטקס חלק המוח שקשור באינטראקציות חברתיות. האם הפייסבוק שינה באופן מהותי את רוחב הפס שלנו, מחקרים פורמליים יותר ופחות ברשת החברתית טוענים שלא.

כמה מהחברים שלך בפייסבוק, קשובים לפעימות הלב הוירטואליות שלך? כמה מהם מקצים לך פיסה קטנה ככל שתהיה מעולמם המודע? כמה מהם יטרחו להופיע כשתצטרך קהל? כמה מהם יתגייסו ויביאו את החברים שלהם כדי לעזור לך?

פתאום המחשבה על 150 אנשים שאכפת להם ממך, שחושבים עליך גם שכאת לא כותבת סטטוס, שישתדלו להיות שם כשתצטרכי, נשמעת כמו אושר גדול! וכשמישהו מהם שר את שירת חייו, תהיי שם בשבילו ותמחאי לו כפיים כי אם הקשר ביניכם משמעותי יש עוד רק 149 כמוך והוא צריך כל אחד ואחד מכם.

תגים:

תגובה אחת לפוסט "קהל בעידן המספרים הגדולים?"

  1. מאת טלי אבישי:

    150 נראה לי המון. אני חושבת שיש לי משהו כמו 50 אנשים שאיכפט להם ממני, ו-5 גג שאני ממש יכולה לסמוך עליהם (בעצם עליהן) בכל מצב. זה ממש לא רע.

כתיבת תגובה